Cuma, Aralık 1, 2023

Tekin Akmansoy Kimdir?

Türk televizyonlarının en uzun soluklu dizilerinden birisi olan Kaynanalar dizisinde Nuri Kantar karakterini canlandıran Tekin Akmansoy kimdir? Oyunculuk serüveni nasıl başlamıştır?

Tekin Akmansoy Hayatı

Tekin Akmansoy Denizli’ye bağlı olan Sarayköy ilçesinde 20 Ocak 1924 tarihinde dünyaya gelir. Tekin Akmansoy hayatı babasının devlet memuru olması sebebiyle 15 yaşından itibaren Ankara’da devam eder.

Oyuncu Ankara Atatürk Lisesi’nde eğitimine devam ederken aynı zamanda Ankara Halkevi tarafından verilen tiyatro kurslarına katılır. Tiyatroyla tanışması kurslar sayesinde olur ve 17 yaşında Para isimli ilk tiyatro oyununu oynar. Lise sonrası ise Ankara Devlet Konservatuvar’ında eğitim alır. 1947 yılında konservatuvardan mezun olmasının ardından Ankara Devlet Tiyatrosu’nda göreve başlar.

Tekin Akmansoy Kaç Yaşında?

Tiyatrocu ve dizi oyuncusu olan Tekin Akmansoy kaç yaşında soruları oldukça fazladır. Oyuncu 1924 yılında doğmuştur. Ölüm tarihi ise 12 Şubat 2013 tarihidir. Hayatını kaybettiğinde 89 yaşındadır. Sanatçının ölüm sebebi ise zatürredir.

Zatürre teşhisiyle hastaneye kaldıran oyuncu vefatıyla sevenleri üzüntüye boğar. Cenazesi İstanbul’daki Teşvikiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilir.

Sanat Hayatı

Nuri Kantar karakteriyle hafızalara kazınan Tekin Akmansoy sanat hayatı resmi olarak 1947 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda tiyatro oyuncusu olarak görev almasıyla başlar. Oyuncunun sanat hayatındaki gelişmeler ve yer aldığı yapımlar şunlardır;

 • Oyuncu 1947 -1971 yılları arasında çok sayıda tiyatro oyununda yer alır. Küçük Şehir, Alın Yazısı, Othello, Hülleci, Ayak Bağı, Gök Taşı ve Bal Sineği bu oyunlardan bazılarıdır.
 • Kıbrıs’a Türk Tiyatrosu’nun kurulmasını sağlayan kişidir ve tiyatroyu 1969 yılında Bakanlar Kurulu emriyle kurmuştur. Tiyatronun adı İlk Sahne’dir.
 • Adını duyurması televizyonda yayınlanan Kaynanalar isimli diziyle olur. Dizi 1974-1988 yılları arasında yayınlanır.
 • Akmansoy Kaynanalar dizisinde Nuri Kantar rolünü canlandırır. Oyuncuya dizide Leman Çıdamlı, Defne Yalnız, Ege Aydan, Sevda Aydan ve Fethi Kantarcı gibi isimler eşlik eder.
 • Oyuncu 1988 ile 2002 yılları arasında Meddah isimli yapımda yer alır ve farklı tiplemelerle meddahlığın yaşatılmasını sağlar. Yapım trt ekranlarında yer almıştır.
 • Kaynanalar dizisi 1997 yılında tekrar yayınlanmaya başlar ve 2004 yılında finali çekilerek ekranlara veda eder. Tekin Akmansoy 275’den fazla bölüm Kaynanalar dizisinde yer alarak Türkiye’nin Nuri Kantar’ı olur.
 • Kaynanalar dışında Emret Bakanım, Emret Muhtarım, Sonradan Görmeler ve İki Aile dizilerinde yer alır. Son dizisi 2006-2008 yıllarında yayınlanan İki Aile dizisidir.
 • Tekin Akmansoy devlet sanatçısı unvanına sahip olan bir sanatçıdır ve unvanı 1998 yılında alır.
 • Usta sanatçı oyunculuk yanı sıra 1968-1974 yılları arasında tiyatro oyunu yönetmenliği de yapar.
 • 1951 ve 1975 yılları arasında sinema filmlerinde de yer alan sanatçının yer aldığı sinema filmleri arasında Kaynanalar dizisinin sinema filmi de yer alır.
 • Yer aldığı sinema filmleri arasında Köyden İndim Şehre isimli ünlü Türk sineması da yer alır.

İzleyici tarafından Nuri Kantar olarak tanınan oyuncu tiyatroya ve sinemaya verdiği emekler dolayısıyla iki onur ödülüne de layık görülmüştür.

Aile Hayatı

Tekin Akmansoy aile hayatı merak konusudur. Oyuncu ilk evliliğini modacı Sevim Baban ile yapar. Bu evlilikten Alev isimli bir kızı olur. Kızı da annesi gibi modacılık yapar. Usta tiyatrocu ikinci evliliğini ise Meral Akmansoy’la yapar. Meral Akmansoy’la evliliği 2002 yılında Meral hanımını kalp krizi geçirip hayatını kaybetmesiyle son bulur. Meral Akmansoy’la olan evliliğinden ise Arzu isminde bir kızı vardır.

Arzu Akmansoy yönetmendir ve 1997 yılında yayınlanan Kaynanalar dizisinin yönetmenliğini yapmıştır. Akmansoy’un 3 torunu vardır ve bu torunlardan birisi bir dönem şarkıcılık yapan Ozan Orhon’dur. Ozan Orhon sanatçının Alev isimli kızından olma torunudur.

Umarız “Tekin Akmansoy Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz sanat alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler