Çarşamba, Kasım 29, 2023

Sağlıklı Bir Evlilik İçin Doğru Eş Seçme Süreci

Evlenmeye karar verildiğinde evi geçindirmek, çocuk sahibi olmak, cinsellik,  birbirine destek olmak, hayal kırıklıklarını hazmetmek, başarıları kutlamak yani kısacası bir güç birliği oluşturmak için bireylerin birbirlerine verdikleri sözlerdir.

Evlilik; kurumsallaşmış bir yol, bir ilişkiler sistemi, bir kadınla bir erkeği birbirine bağlayan, doğacak çocuklara toplumda bir yer edinmeyi sağlayan, toplumsal yönden devletin kontrol, hak ve yetkisi bulunan yasal bir kurumdur.

Ayrıca toplumlarda farklılıklar gösterebilen, aile kurmayı ve soyun devamını sağlayan iki insanın kalıcı bir evlilik için birlikte oluşturdukları, birbirlerine ve çocuklarına karşı ortak sorumluluklarını yerine getirmeye söz verdikleri, birbirine bağlı sistemlerden oluşan bir kurumdur.

Özetlemek istersek eğer evlilik,  birbirini seven iki bireyin duygularını içsel dünyalarından çıkarıp sosyal bir gerçeklik haline getirmek için yaptıkları bir seçimdir.

Peki, Hayatımızın Yarısından Fazlasının Söz Konusu Olduğu Bu Kararı Kiminle Birlikte Vermeliyiz?

Hangi eş özellikleri ile sağlıklı bir ilişki yaşayabiliriz?

Partnerimizde olmasını istediğimiz özellikler nelerdir?

Tüm bu sorulara bir destek sağlaması ve aydınlatması amacı ile eş seçiminin önemi ve eş seçimi ile ilgili birtakım bilgiler bu yazıda sunulacaktır.

Eş seçimi insan hayatındaki en önemli kararlardan birisidir. Birey vereceği bu kararla birlikte geri kalan hayatında birçok yönden olumlu veya olumsuz yönde etkilenmektedir.
Evlilik hayatı bireyin ömrünün yarısından fazlasını, hatta bazen üçte ikisinden fazlasını kapsayabilmektedir. Bu sebeple eş seçimi önemli bir karar, zor ve karmaşık bir dönemdir.

Eş seçiminin başarılı olabilmesi için kişinin evlilikteki beklentilerinin gerçekçi olup olmadığını belirlemesi gerekmektedir.  Ortak yönleri çok olan kişilerin evliliklerinde başarı şanslarının yüksek , fakat birbirine tam olarak uyum sağlayan iki kişi bulmak ve bunların her yönüyle olumlu ilişkiler içinde yaşamalarını beklemek pek gerçekçi değildir.

Toplumumuzda Eş Seçimi Sürecinde Düşünülmesi Gereken Bazı Önemli Faktörler Şu Şekilde Sıralanabilir

Evlenilecek kişiye yönelik hissedilenler ve düşünülenler

Evlenilecek kişinin fiziksel özellikleri        

Evlenilecek kişinin kişilik özellikleri  

Evlenilecek kişinin eğitim durumu 

Evlenilecek kişinin maddi durumu    

Evlenilecek kişinin yetiştiği yer  

Evlenilecek kişinin aile yapısı

Evlenilecek kişinin çocuk isteyip istememesi

Evlilik öncesi eş seçiminizi yaparken bu gibi konuların üzerinde durarak her noktanın ayrı ayrı düşünülmesi gerekir.
Bu süreçte kararınızı vermekte zorlanıyorsanız veya sorularınızı cevaplamakta güçlük çekiyorsanız bir uzmandan danışmanlık alabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Uzm Psikolog Damla Kankaya
Uzm Psikolog Damla Kankaya
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler