Çarşamba, Nisan 10, 2024

Obezite Ve Obeziteye Karşı Alınabilecek Fiziksel Aktivite Önlemleri

Obezite Nedir?

Dünya sağlık örgütü tarafından obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

Aşırı kiloluluk, hastalık ölçüsüne varan şişmanlık obezitedir.

Obezite problemi olan kişilerde vücut kitle indeksi 30’un üzerindedir. Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan obez kişilerde, vücuttaki yağ oranı kişilerin sağlığını tehlikeye sokacak niteliktedir ve gerekli önlemlerin alınması çok önemlidir. Bu önlemler öncelikle obezite problemi yaşayan bireyin veya bireylerin ilk olarak bilgilendirilmesiyle başlayabilir.

Bilgilendirme sırasıyla, kişinin kendinde olan obezite probleminin nasıl bir şey olduğunu, sorun yaratacak sağlıksal etkilerinin neler olduğunu ve bu obezite problemini sağlıksız düzeyinden sağlıklı düzeye nasıl ulaştırabiliriz adım adım belirledikten sonra açıklayarak bireye detaylı bilgi vermemiz profesyonelce bir hareket olur.

Obezite tedavi edilmezse ve kişi fazla yağlardan kurtulamazsa kalp damar hastalıkları, uyku apnesi, felç, eklem ve kemik hastalıkları, diyabet, kanser ve diğer kronik hastalıklar gibi sağlığımızı tehdit edici problemlerle karşılaşabiliriz.

Obeziteye Karşı Zihinsel Ve Fiziksel Mücadele!

Obezite Ve Obeziteye Karşı Alınabilecek Fiziksel Aktivite ÖnlemleriObezite ile mücadelenin en etkili yollarından birisi fiziksel hareketliliktir.

Bu hareketin en önemli adımı irade ve kararlılıktır.

İrade ve kararlılığı güçlendiren en önemli şey ise inançtır.

Bu inanç, bireyin içinde saklı olan gücünü arayıp bulduğu zaman hareketi gerçekleştirmeye başladığı an’dır.

Bireyler obezite ölçülerinin üst sınırlarında olabilirler, bireyler bu başlangıç evrelerinde zihni iradesel ve fiziksel hareket için uzman kişilerden yardım almalıdırlar.

Fiziksel hareketlilik için alınan yardımda bireyin; genel analiz, test ve ölçümleri fiziksel hareket başlangıcı öncesinde belirlenmelidir.

Bireyin tüm analiz ve ölçümleri hazırlanıp çalışmaya başlamadan da önce yaptırılacak çalışmaların da bireye göre uygun seviyede hareket ve antrenman sistemi olması gerekir.

Bu tip çalışmalarda iskelet-kas ve kardiyovasküler sistemlerin çalıştırılma şekilleri bireye uygun ve ilk başlayışta yapılan antrenmanların %45-55 civarında sıklık, yoğunluk, şiddet ile antrene edilmeleri uygun olur. Her bireye göre de bu yüzdelik değişim gösterebilir. Genel olarak özetleme yaparsak obezite problemi yaşayan bireylerin, tavsiye ederek özellikle uzman kişilerle çalışarak, daha konforlu bir vücut hareketliliği ve sağlıklı bir yaşama kavuşmalarını dileriz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler