Pazartesi, Nisan 8, 2024

Crossfit Nedir?

Crossfit Nedir? Sağlıklı bir vücut için doğru beslenme, doğru bir şekilde dinlenme ve spor şarttır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın birçok artıları var. Sağlıklı bir vücuda sahipsen, karşına çıkabilecek birçok engeli çok kolay bir şekilde atlatmanıza çok büyük katkısı olur. Sağlıklı fit bir vücut için Crossfit antrenmanı harikulade bir antrenmandır.

Amerika’da yeşeren bu spor dalı çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayıldı. Ciddi derecede iyi bir spor dalıdır. Crossfit içeriğindeki en önemli 2 madde şunlardır; kondisyon ve güç içerikli bir spor yapma sistemidir. Bu sistemin çalışma şekli insanın öncelikle kendisinin tüm sınırlarını zorlamasıdır. Sürekli hızlı olmak ve sürekli kondisyon sahibi olmak gerekiyor. Amaç burada hem kendisiyle hemde zamanla yarışmak. Kısa sürede birçok yolu kat edip ve ciddi bir güç potansiyeline ulaşılır. Vücudun her bölgesini çalıştırmak geliştirmeye yöneliktir.

Crossfit Nedir?

Peki, Crossfit ne tür özellikleri içerir?
  1. Vücudun gelebileceği en güçlü konuma getirmek (Güç)
  2. Dediğim gibi amaç zamana meydan okumak (Hız)
  3. Okyanusun sizi çekemeyeceği kadar ayağınız yere basması (Dayanıklılık )
  4. Bitti bu kadar diyeceğiniz anda içinizde yeşerecek güç ( Patlayıcı Güç )
  5. En az bir cambazın bir ipteki dengesi gibi dengeyi sağlamak ( Denge )
  6. Her daim hazır ve atik bir vücuda sahip olmak ( Çeviklik )
  7. Her şeye en kısa zamanda ve en kısa şekilde uyum sağlayabilecek bir vücudu hedefler. ( Koordinasyon )

Bu özelliklere sahip olmanın yolları tabii ki ciddi bir antrenman ister. Vücudun her alanını çalıştırmak geliştirmek ve zirveye ulaştırılmaya çalışılır.

Crossfit Nedir?

Crossfit sporunu yapmadan önce neler yapılması gerekiyor;

Daha önce herhangi bir hastalık geçirip iyileşmiş kişilerin ve normal herhangi bir hastalık geçirmeyen kişilerinde doktor kontörlünden geçip onayı aldıktan sonra başlanması gerekiyor.

Profesyonel birinden eğitim alınma gerekiyor.

Crossfit etkisini çok kısa zamanda göreceğinizden eminim eğer doğru bir şekilde odaklanıp kendinizi bu spora adarsanız ve profesyonel birinden eğitim alırsanız çok kısa sürede sizlerde etkisini hissedeceksiniz. Crossfit sporu genel olarak birçok kişinin olduğu gruplar şeklinde yapılması daha iyi olur. Hem sosyalleşmek yardımlaşmak için size katkı sağlayabilir. Her gün farklı programlar düzenlenir ve sürekli vücudun farklı bölgeleri çalıştırılır.  Kişinin istediği gibi şekilde programlar hazırlanabilir ve o şekilde çalıştırılabilir. Crossfit antrenmanı hem aletlerle hemde vücut ağırlığıyla çalışılabilir. Genel olarak vücut kas kütlesini artırmak için ağırlık kullanılır.

Crossfit Nedir?

Asla Crossfit antremanı bilinçsiz ve profesyonel birinden eğitim almadan yapılmaması gerekiyor. Aksi taktirde sakatlanma gibi bir çok sıkıntılar doğrulabilir. Herhangi bir spor(futbol,basketbol, vb.) dalıyla uğraşıyorsanız veya fitness gibi sporlar yapıyorsanız sizlere Crossfit çok büyük bir katkısı olacaktır dediğim gibi size hedefe götürebilecek en hızlı antrenmandır.

Umarım “Crossfit Nedir?” adlı yazımı beğenmişsinizdir, ayrıca dilerseniz birbirinden güzel diğer tüm yazılarıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler