Cuma, Aralık 1, 2023

Yetiştirebileceğiniz En Verimli 5 Tarım Ürünü

Ülkemiz tarım sektörü açısından önemli bir ülke niteliği taşımaktadır. Gerek iklimsel gerekse toprak özellikleri olarak birçok farklı tarım ürünü ülkemizde yetişebilmektedir. Bu tarım ürünlerinden bazıları söz konusu olmaktadır ki gerçekten ekilen ya da dikilen alanlardan alınan verim oranları yüksek olmakta ve kişiler bu sayede daha yüksek miktarlarda kazanç sağlayabilmektedirler. İşte en çok verimi sizler için sağlayacak yetiştirebileceğiniz en verimli 5 tarım ürünü şu şekilde sıralanabilir;

1- Gurme Mantarlar

gurme-mantarlar

Mantar yetiştiriciliği kapalı alanlarda yapıldığı için hemen hemen her yerde yapılması mümkün olmaktadır. Mantarların yetiştirme ortamlarının sağlanması şartı ile gerçekten büyük verimler elde edilmesi mümkün olmaktadır. Gurme mantarlar arasından en karlı ve verimli tarım ürünü olanları İstridye ve shiitake mantarları olmakla birlikte yine en fazla yetiştirilen çeşitler yine bu ikisi olmaktadır. Fiyat olarak yine tatmin edici olan gurme mantarlar bir alternatif olarak kullanılabilir.

1- Şifalı Otlar

sifali-bitkiler

Şifalı otlar yani İngilizce de Herb olarak adlandırılan tarım ürünleri özellikle son senelerde büyük rağbetler görmektedir. Ülkemiz koşullarında yetiştirilebilmekte olan ve toprak yapısının analizler sonucu uygun olduğu belirlenmesi taktirde birçok sektör için kullanılan ve gübre, ilaç ve sulama gibi girdi masraflarının az olduğu bu tarım ürünü yetiştirmek yine avantaj sağlamaktadır.

3- Sarımsak

sarimsak

Sarımsak ülkemizde yine severek tüketilen bir baharat bitkisi olmaktadır. Genel olarak birçok çeşide sahip olan bu bitkinin verimi ve yetiştirilen alandan sağlamış olduğu kar çeşitlere göre değişim göstermektedir. Sarımsak yetiştiriciliğinden iyi bir verim ve kazanç sağlamak için gurme sarımsak yetiştirmek en mantıklısı olacaktır. Mor şeritli ve Porcelain olarak adlandırılan çeşitler bu alanda en çok rağbet görenler olmaktadır. Bu çeşitlerin yetiştiriciliği yapılması taktirde Pazar alanını özel müşteriler oluşturmakta ve kilogram fiyatı gerçekten iyi meblağlarda gidebilmektedir.

4- Kinoa Bitkisi

kinoa-bitkisi

Kinoa bitkisi yine son yıllarda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından çok rağbet gören ve hızla gelişmekte olan bir pazara sahip olan en karlı tarım ürünü kategorisine hızlı bir giriş yapmış bulunmaktadır. Orijin olarak And Dağlarına ait olan bu bitki birçok sektörde ve yine birçok tarım ürününe alternatif olarak sunulmaktadır. Genel olarak FAO ve Birleşmiş Milletler tarafından desteklenmekte olan bu ürün aynı zamanda gelecekte pirin ve buğdayın yerine alternatif olabilecek ürünler arasında değerlendirilmektedir. Hektar başına genel olarak 3 – ton arası verim alınması söz konusu olan bu ürünün yine yetiştirme koşulları da çok bir masrafı teşkil etmemektedir.

5- Lavanta

lavanta

Lavanta yine büyük rağbet gören ve birçok sektörde kullanımı söz konusu olan bitkiler arasında yer almaktadır. Yine lavanta yetiştiriciliğinde bitkilerden çelik alarak çoğaltılması ve böylece daha karlı ve verimli bir yetiştiricilik yapılması ayrıca avantajı sağlamaktadır. Bu bitki ülkemiz koşullarında yapılması gereken toprak analizlerinden sonra uygun bulunması halinde yapılması ile çok daha karlı olacaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler