Pazar, Nisan 14, 2024

Vds , Vps Server Nereden Alınır ?

En verimli sanal sürücü olarak tanımlanan vds aynı zamanda, bir sunucu donanımının birbirinden bağımsız olacak şekilde küçük sunuculara bölünmesi olarak da tanımlanmaktadır. Web sitelerini vds sistemi üzerinde tutabilen kullanıcılar bununla birlikte kendileri için özel olarak ayrılan kaynaklara da sahip olabilirler. Bu kaynaklar ise işlemci ve RAM olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemler sayesinde diğer kullanıcıların bu kaynaklara ulaşabilme hakkı bulunmamaktadır.

Vds, gerçek bir sunucunun sanal bir şekilde donanım sisteminin bölünmesi sağlamasının yanında işletim sisteminin yapılandırılması ile hazırlanan sunucularda kullanıcıya yönetici olma şansına erişebilmektedirler.

Vds serverin yetenekleri sayesinde şirketler, operasyonel alanlardaki faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde sağlamaktadırlar.

Vds Server Çözüm Avantajları Nelerdir

 • Vds sayesinde istediğiniz güvenlik yazılımını kurabilirsiniz.
 • Vds server, sahip olduğu root erişimi ile site sahiplerinin sunucu üzerindeki etkisi daha fazla olabilmektedir.
 • Vds’de sahip olunan kaynaklar paylaşılmamaktadır. Kaynaklar her kullanıcı için özel olarak tanımlanmaktadır ve kullanıcılar kendilerine ait olmayan web sitelerine ait kaynaklarını kullanamamaktadırlar. Bu sebeple kullanıcılar birbirlerinin performanlarına karşı etkileme gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Vds server, sahip olduğu root erişimi ile site sahiplerinin sunucu üzerindeki etkisi daha fazla olabilmektedir.
 • Vds üzerindeki web sitelerinin yoğunluğu nedeni ile geç yüklenme gibi bir durum söz konusu değidir.

Vps Nedir

Sanal sunucu olarak da tanımlanan vps , sanallaştırma yazılımından yararlanarak sunucunun kaynaklarına bölünmesi işlemini kapsamaktadır. Vps, ana sunucu üzerindeki RAM ve diskler bulunmaktadır, bunların varlığı ile de servisler işlemlerini yapmaktadırlar. Ana makinaya bağlı bir şekilde çalışan vps sunucuları, RAM ve işlemci gibi yazılımlar olarak paylaştırılır.

Vps’nin Sağladığı Avantajlar 

 • Vps sayesinde sitenizi özelleştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu sayede sitenizi güçlendirecek yapıyı da oluşturabilirsiniz.
 • Her kullanıcı için özel olarak belirli olan depolama alanı, bellek ve bant genişliği bulunmaktadır.
 • Vps’nin varlığı ile sitenizi tüm tehlikelere karşı koruyabilir ve güvenlik protokolleri ile sitenizin daha güvenli olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Vps yardımı ile web sitenizdeki sunucu kaynaklarını ölçeklendirme imkanı bulabilirsiniz.
 • Sanallaştırma ile ayrılan bölmeler arasında veri alışverişi işlemi yapılmamaktadır.
 • Sadece bir vps sunucusu, birçok web sitesini kendi bünyesinde tutabilmektedir.
 • Vps’nin varlığı ile sitenizi tüm tehlikelere karşı koruyabilir ve güvenlik protokolleri ile sitenizin daha güvenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Vds ile Vps (Sanal Sunucu) Arasındaki Farklar Nelerdir

 • Bu iki temel sürücüdeki en büyük fark; vds donanımsal, vps ise yazılımsal olarak çalışmaktadır.
 • Vds web sitesi kaynaklarını paylaşmamaktadır; vps kaynakları ortak bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Vps, Vds’ye kıyaslandığında daha uygun fiyatlıdır bu da daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.
 • Vds, Vps’ye oranla web site kullanıcıları için sunduğu kontrol daha kısıtlıdır.
 • Vps’deki siteler diğer sitelerin performanslarından etkilenmektedir. Ancak vds için böyle bir etkilenme durumu yoktur.

Sanal Sunucu Nedir

Bazen sanal sunucu olarak tanımlansa da aslında “virtual private server” olarak yani “vps” olarak da bilinmektedir. Sanal sunucu , bir sunucu üzerinde birbirinden bağımsız olacak şekilde birden fazla işletim sisteminin bulunması anlamına gelmektedir. Tüm sanal sunucular özel bir sunu içerisinde yer almaktadır. Her sanal sunucu bir sistem içerisinde bulunmakta veya dahil olmaktadır. Ve bunlar birbirinden ayrı bir sistem şeklinde çalışmaktadırlar.

Sanal Sunucu Ne için Kullanılır

Sanal sunucular (vps) çoğunluklu küçük ve orta düzeydeki iş yüklerine sahip olan işletmeler için kullanılmaktadır. İşletmenin sanal sunucuları kullanma nedenleri;

 • Şirkete, kuruma veya müşterilere ait dosyaların saklanması ve bu dosyalara anında erişme imkanına sahip olmak
 • Uzaktan çalışan kişileri için sanal olarak bilgilendirilmelerini sağlama isteği
 • Birden fazla internet sitesini kendi bünyesinde barındırma isteği
 • İnternet ve e-posta sunucularını kendilerinde bulundurma
 • Müşterilerin bilgilerini saklaması için bulut tabanlı bir sistem geliştirme ve bunu sunma isteği

gibi sebeplerden tercih etmektedir.

Sanal Sunucu Kurulumu

Sanal sunucu oldukça kolay bir kuruluma sahiptir. Hazır bir sistem sayesinde kurulan sanal sunucular, Linux işletim sistemi bünyesini barındırmaktadırlar. Hızlı ve kolay kurulumu sayesinde 30 dakikada kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum işleminden sonra, fiziksel sunucudaki bütün dosyalarınızı istediğiniz kadarınızı sanal sunucu üzerinde paylaşabilirsiniz. Burada da ekleme ve çıkarma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bulut sunucuda sınırsıza yakın kaynak sunulmaktadır; ancak bu durum sanal sunucu için söz konusu değildir. Bulut sunucu da diğer sunucular gibi sanal bir şekilde depolama işlemi anlamına gelmektedir. Ama bulut sunucuda diğer sunuculara göre en büyük fark, depolama imkanı neredeyse sınırsızdır.

Sunucu Kiralama

Sanal sunucu ile uğraşmak istemeyenler için sunucu kiralama alternatif bir yöntemdir. Bu yöntem ile aylık ödemeler dahilinde sunucu ihtiyacınıza çözüm bulabilirsiniz. Sunucu kiralama işleminde de işletmenin performansını kiralanan sunucular sayesinde en verimli bir şekilde arttırabilirsiniz.

Bulut Sunucu ve Sanal Sunucu (VPS) Arasındaki Farklar Nelerdir

 • Sanal sunucu yalnızca bir sunucu içerisinde bulunmaktadır. Bulut sunucuda ise bir sayı kısıtlama yoktur ve oldukça geniştir.
 • Sanal sunucu çözümü işleminde sunucunun tüm özellikleri ortak bir şekilde kullanılmaktadır. Bulut sunucuda ise özelliklerin tümü kullanılmaktadır.
 • Bulut sunucuda güncelleme işlemi yapılırken sunucuda herhangi bir aksama ya da durma meydana gelmemektedir. Sanal sunucuda ise tek sunucu bulunduğu için güncelleme işleminde sunucu kapatılır.
 • Sanal sunucu çözümü için donanım yedeği bulunmamaktadır. Ancak bulut sunucular donanım yedeğine sahiptir.

Vds, Vps Server Nereden Alınır?

Bu sunuculara sahip olmak için iyibirhost size sanal sunucu paketlerini sunmaktadır. Verilerinizi saklamak için iyi bir hizmet veren firmadan faydalanmak sizin yararınıza olacaktır.  Size sunulan sunucular ile fiziksel bir sunucuya sahipmiş gibi tüm işlemlerinizi güvenli bir şekilde sağlayabilirsiniz.

 • İyibirhost yıllık alımlarda %50 oranlarına kadar indirim imkanı sağlamaktadır.
 • 13 farklı işletim sistemi arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Bunun yanında tüm paketlerde ücretsiz yerli otomasyon sistemi de sizlere sunulmaktadır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler