Stres Nedir Ve Stres Kalp Hastalıklarını Nasıl Etkiler?

Stres Nedir Ve Stres Kalp Hastalıklarını Nasıl Etkiler?

Stres basınç, tazyik anlamına gelir, stres faktörleri ise iten, basınç uygulayan anlamına gelir, stres reaksiyonları psikolojide ruhsal ve bedensel gerginlik olarak ortaya çıkar.

Kalp hastalıklarını etkileyen birçok faktör vardır bunlar; 50 yaş üstünde olmak, erkek olmak, aile öyküsü olması, sigara, HT, kolesterol, şeker hastalığı, hareketsiz bir yaşam, şişmanlık ve en son strestir.

Bu saydıklarım olmadan tek başına motive edici veya günlük yaşam olaylarının oluşturduğu stres kalbe zararlı olmayabilir

Ancak stres şiddetli bir etki yaratacak yaşma olayından sonra, sürekli ve şiddetliyse, uykuyu, iştahı etkiliyor, bedensel ağrılara yol açıyor, kendiliğinden geçmiyorsa, depresyona neden olduysa, kalp hastalıklarını olumsuz etkiler.

Örneğin kalp krizi geçirmiş insanların %50 yakını normal üzüntüden daha fazlası olan depresyon hastalığına yakalanabilir, fark edilmemiş depresyon kalp krizinin tekrarlamasına yüksek oranda neden olabilir.

Birde stresin daha şiddetli olan formu olan stres bozukluğu vardır.Stres Nedir Ve Stres Kalp Hastalıklarını Nasıl Etkiler?

Kaçınmalar, olumsuz duygu durum, gerçeklik hissini kaybetme ve uyarılma belirtileri varsa psikiyatrik muayene ile tanı koyulur.

Günlük yaşamın stresi için ve bazen ortaya çıkan üzüntüler için ilaç tedavisi almaya gerek yoktur.

Ancak stres bozukluğu ve depresyon için psikoterapiler ve ilaç tedavileri etkilidir.

Stres kaynağının önemli bir kısmında kendi düşüncelerimizdir.

Örneğin her şey mükemmel yapmalıyım düşüncesi, ya da eşim beni sevmiyor bu yüzden asla mutlu olamayacam düşüncesi, herkes tehlikeli düşüncesi, dayanıksız biriyim heran başıma bir hastalık gelebilir düşüncesi gibi işlevsel olmayan inanışlar ve aşırı genelllemeler. Bilişsel yeniden yapılandırmayı içeren terapi yöntemleri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Vücudunuzun vereceği sinyallere kulak verin, dayanma gücünüzü tanıyın, stres yaratan faktörleri görmezden gelmeyin, kendinizi bedensel olarak istediğiniz kadar yoramayacağınız gibi ruhunuzda yormamalısınız, bedensel saatinize uygun şekilde çalışma temponuzu ayarlayın, egzersizlerinin yararı kuşkusuz, yakın arkadaşlar ile sorunlarınızı paylaşın.

Kendi başınıza aşamadığınız stres için mutlaka yardım alın, bir şeyler değişmeden streste değişmez.

Bir önceki yazımız olan Aşık mısınız Yoksa Takıntılı mı? başlıklı makalemizde Aşık mısınız Yoksa Takıntılı mı?, Kompulsiyon ve Obsesif kompulsif hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here