Perşembe, Mayıs 16, 2024

Steam Oyun İade Etme

Teknoloji tutkunu biri olup Steam üzerinden oyun aldıysanız Steam oyun iade etme seçeneği de ayrıca sizleri bekliyor. Steam’in sizlere sunduğu yegâne güzelliklerden biri de budur. Gerekli şartları yerine getirerek, sizlerde size uygun olmayan oyunları iade edebilirsiniz. Üstelik zor işlemler kesinlikle sizi beklemez.

Dünya çapında bilinen ve tanınan bir platform olan Steam’i bilmeyen yoktur. Bu platformdan oyun alabilir, download yapabilir ve oynayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz de multiplayer modunda arkadaşlarınız ile oyununuzu oynarsınız.

Bunun yanında, sosyal medya etkileşimlerini de Steam’den gerçekleştirirsiniz. İşte Steam’i online ortamda bu kadar etkili kullanabilirsiniz. Denildiği gibi bazen anlık kararlara veya başka nedenlerle aldığınız oyun hoşunuza gitmez. Bu durumlarda eğer Valve yönetiminin belirlediği koşullara uyarsanız iadeniz gerçekleşir.

Steam Tam Olarak Nedir?

Genelde dünyada bilgisayarı olan birçok kullanıcının bilgisayarında, Steam mutlaka kuruludur. Steam Valve’nin sahip olduğu ve 2003 senesinde kurulmuş bir dijital dükkandır. Bu dükkanda sadece satış yoktur. İndirme ve oynama seçenekleri de mevcuttur. Eğer bir oyunu satın almak istiyorsanız üye olmanız yeterli olacaktır.

Yaklaşık 17 senedir online mecrada bulunan platform birçok kaliteli oyunu bünyesinde bulunduruyor. Üstelik oyunlar için ödeme yaptığınızda firma size herhangi bir CD sunmuyor. Bunun yerine, oyununuz Steam’de dijital olarak saklanıyor. Sizde istediğiniz zaman indirme yapıyorsunuz.

Steam’i, istediğiniz herhangi bir işletim sisteminden kullanabilirsiniz. Linux ve Mac dahil bütün işletim sistemleri için uygundur. Bunun yanında bir oyunu almak oldukça kolaydır. Valve alım işlemlerini azami ölçüde kolaylaştırmış.

İlk aşamada, Steam’in resmi uygulamasını yüklüyorsunuz. Daha sonra ise kullanıcı adı ve şifre almak için üye oluyorsunuz. Sonrasında ise kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmalısınız. Search veya arama paneline bir oyun ismi yazınız.

Ücretsiz veya ücretli bir oyun seçin. Eğer oyun ücretliyse satın alın ve indirin. Değilse, satın almaya gerek kalmadan doğrudan indirebilirsiniz. Bunun yanında platformda çoğu zaman birçok oyunda büyük indirimler oluyor. Bu indirimleri takip etmeniz halinde sizde indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca biraz acayip gelse de bazı oyunlarda ücretsiz indirim hakkı size tanınıyor.

"<yoastmark

Hangi Koşullarda Olur?

Normal şartlarda Steam oyun iade etme seçeneği, ancak belli koşullarda mümkün oluyor. Nitekim bu koşullar uyulması kolay koşullardır. Zaten şöyle de bir şey vardır ki iade etme hakkı gayet normaldir. Bu sadece oyunlarda değil bütün ürünlerde geçerli bir durumdur. Belli bir sebepten dolayı ürün hoşunuza gitmez. Aslında her şey bu kadar basittir.

Steam’de oyun iade etme şu koşullarda mümkün olur;

Satın alınan oyunun mutlak suretle en çok 2 saat oynanması lazımdır. Aksi takdirde iadeler ne yazık ki mümkün olmuyor.

Alınan oyunun son 14-15 gün içerisinde satın alımı olmalıdır. Daha uzun sürelerde yine iadeler geçerli değildir. Eğer durumunuz bu şekildeyse buraya tıklayarak Steam’in resmi destek sayfasına gidebilirsiniz.

Elbette ki alımı yapılan oyunun mutlaka Steam platformu üzerinden alınmış olması gerekiyor. Geri alma koşullarında, bir hatırlatma yapmakta fayda var. O da eğer anti-hile sistemi tarafından banlanmamış olmanız gerekir.

Bu iadelerde çok önemlidir. Eğer satın aldığınız oyunda banlanmış iseniz iadeniz gerçekleşmiyor. Bu Valve şirketinin almış olduğu bir karardır. Tam olarak oyunlarda yapılan hilenin bir bakıma iadelerde de yapılacağını düşünüyorlar.

Bunu da okuyabilirsiniz: App Store Para İadesi Nasıl Alınır?

Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılıyor?

Steam oyun iade etme aslen göründüğünden kolay bir işlemdir. Bir dizi basit aşamadan oluşuyor. Daha önce de değinildiği gibi bir oyunun iadesini yapmak isteyebilirsiniz. Bu herhangi bir sebepten dolayı olabilir. Önemli olan, yukarıdaki koşullara uygun davranıp davranmadığınızdır. Bu şartlara uymuş iseniz iadenin nasıl yapıldığına geçebilirsiniz.

Steam’de oyun iade etme şu şekilde yapılıyor;

  • İlk önce kütüphanedeki hoşunuza gitmeyen oyunu seçmeniz gerekiyor. Daha sonra hemen sağ kısımda yer alan ‘Bağlantılar’ yazısına tıklayın. Buradan da ‘Destek’ yazısına tıklayınız.
  • Bu kısımda oyun iadesi bölümüne gelin. Karşınıza iadelerle ilgili ‘İade Nedeni’ isimli bir soru gelecektir. Buradan bir seçenek seçiniz.
  • Nedeni seçtikten sonra ‘Yardım İsteği’ ya da ‘Para İadesi’ seçenekleri ile karşılaşacaksınız. ‘Para İadesi’ seçeneğini seçiniz.
  • Bu sefer ekranda ‘Steam Kredi Kartına’ ya da ‘Steam Cüzdana’ yazıları olacaktır. Size uygun olan tercihi yapınız.
  • Sonrasında ise ‘İsteği Gönder’ seçeneği ile onaylama yapın.
  • Bu aşamasından sonra Valve’nin bir karar vermesi gerekiyor. Kararlarını e-mail yoluyla sizlere ileteceklerdir.

Oyununuzun en iyi şekilde iadesini yapmak için mümkünse çok kullanmayın. Ayrıca, hemen iadenin talebini gönderin. Hatırlanacağı üzere en fazla 2 saat oyunu oynamış olmanız gerekiyordu. Bunun yanında satın alınan oyunun 14-15 günlük olması gerekiyordu. Bu kurallara mutlaka uyun ve Valve’den çıkacak her türlü kararı anlayışla karşılayın.

Steam Oyun İade
Steam Oyun İade

Ne Zaman Tamamlanır?

Aslında Steam oyun iade etme süresi, eğer gerekli şartları karşılıyorsanız uzun sürmeyecektir. Şartlara uyuyorsanız ve talep gönderdiyseniz geri bildirim hemen olacaktır. Valve’nin yönetimi sizlere paranızın en kısa sürede seçtiğiniz hesaba yatacağını belirtecektir.

Süre konusunda sizleri çok fazla kesinlikle bekletmeyeceklerdir. Fakat genel anlamda, sürenin bir hafta olduğu söylenebilir. Çoğu durumda para iadesi bir hafta içinde gerçekleşti. Elbette ki bir hafta maksimum bir süredir. Duruma göre sizlere paranız daha kısa sürede de ulaşabilir.

Ön Siparişli Steam Oyun İade Etme Nasıl Olur?

Burada da Steam oyun iade etme şartları geçerlidir. Aldığınız ürünün, ön siparişli veya sonradan olması bir şey değiştirmiyor. Ürünü aldığınız andan itibaren 14-15 günlük maksimum bir süreniz vardır. Bu süreye mutlaka riayet etmek zorundasınız.

Bunun yanında, bir diğer şart ise 2 saat şartıydı. Ön sipariş verdiğiniz oyunun oynanması zaten çok mümkün değildir. Bu yüzden sadece süreye dikkat ederek ürünü geri alıma sokabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan paranız hesabınıza hemen geçmiş olur.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler