Sosyal Medya İlişkinizi Nasıl Etkiliyor?

251
Sosyal Medya İlişkinizi Nasıl Etkiliyor?

Aklınızdan geçenleri, yediğiniz yemekleri, o an bulunduğunuz yerleri, anlık durumunuzu kısacası iyi veya kötü içinde yer aldığınız her anınızı paylaştığınız en az bir sosyal medya hesabınızın var olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Toplumumuzun büyük bir kısmına hitap eden ve çoğunluğun kullandığı sosyal medya, iletişim rutinlerimizin değişmesine neden olurken, yaşam biçimlerimizi de etkilemektedir. Bu konu hakkında yapılan birçok araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalardan yola çıkarak, insanların sosyal medyayı zaman geçirmek, sohbet etmek, arkadaşları takip etmek, yeni arkadaşlar edinmek ve kendimiz hakkında bilgi vermek gibi amaçlarla kullanıldığı 408 katılımcılı bir araştırmada ortaya çıkmıştır. Peki, bu kadar zaman harcadığımız sosyal medya ilişkimizi mahvediyor mu?

Sosyal ağlarının içeriği, üye sayısı, etkileşim sıklığımız, kullanım şekli ve kullanım amacımızda diğer insanlarla farklılaşmalar oluşmaktadır. Çiftler ilişkilerinin ilerleyen dönemlerinde daha az sosyal medya üyesiyle etkileşimde bulunmakla birlikte, ilişkisi devam eden bireylerin büyük kısmı sadece ortak arkadaş ve aile üyelerini takip etmektedir. Bazen de, bireysel hesaplar yerini çiftlerin ortak bir ağa sahip olmalarıyla sonuçlanır. Elbette, iş her zaman ortak bir hesap açmayla tatlıya bağlanmayabiliyor. Eşlerin ya da sevgililerin bir kısmı partnerlerinin şifrelerinden haberdar olmak isterken, diğer kısmı karşı cinsteki arkadaşlık isteklerini kabul etmeye sıcak bakmamaktalar. Kadınlar, partnerinin listesinde kadın arkadaş sayısının fazla olması durumunda sorun yaşayabileceklerini net bir şekilde ortaya koymaktadırlar. Aynı şey erkekler için de sorun teşkil edebilmektedir.

Yapılan araştırmalarda; çiftlerin büyük bir kısmı sosyal medya kullanımı yüzünden tartıştıklarını belirtiyorlar. Fazla internet kullanımı nedeniyle çiftlerin aralarındaki ilişki bağlarının zedelendiği sonucu elde ediliyor.

Sosyal medya üzerinde çok fazla arkadaşa sahip olmak ve listenin belirgin bir oranda karşı cinsle dolu olması güven konusunda ilişkiye olumsuz etkisini gösteriyor. Gerek kıskançlık, gerekse de öz güven sorunları ortaya çıkabiliyor.

Bunlara ek olarak sosyal medya; kişiye hayal kırıklığı, güven sorunları, anti-sosyallik eğilimleri gibi problemleri de beraberinde getirebiliyor.

Hali hazırda var olan bu sorunları azaltmanın basit yolu, sosyal medya kullanımının yaratmış olduğu sıkıntı ve problemleri, sosyal medya kullanımını azaltarak çözümlemektir. Hayatınızda fazlaca yer kaplayan internet araçlarınızı kendinizden uzaklaştırmanız diğer çözüm seçeneğiniz olabilir. Her bildirim geldiğinde dikkatinizi dağıtan bu uygulamaların bildirim ayarlarını azaltmanız da size fayda sağlayacaktır. Uyku öncesi telefonu yastık altınızdan, yatağınızdan ve hatta mümkünse odanızdan uzaklaştırın. Sevdiğiniz kişilere böylece daha fazla vakit ayırabilir, partnerinizle daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here