Sosyal Medya Etiketi: Siber Zorbalık Nedir?

28
blank

Siber zorbalığa uğruyor veya farkında olmadan siber zorbalık bile yapıyor olabilirsiniz. Sosyal medyada görgü kuralları maalesef gözardı ediliyor. Sanal dünyada yüz yüze gerçekleşmeyen etkileşimler empatiden uzak olabiliyor.

Siber zorbalık çeşitli formlarda gerçekleşebiliyor. Bir kişiyi fiziksel görüntüsünden dolayı ağır söylemlerle eleştirmek; ithamlarda bulunmak; din/cinsiyet/medeniyet durumu ile ilgili dışlayıcı yorumlar yapmak da aslında birer siber zorbalık. Israrlı bir şekilde birinden taciz edici mesajlar alıyorsanız, fotoğraflarınız veya videolarınız izniniz olmadan kötü amaçlı paylaşılıyor veya iftiralara uğradıysanız, siber zorbalık yaşıyorsunuzdur ve acilen durumu yetkililere bildirmeniz ve yardım almanız gerekir.

İnternette siber zorbalığa uğramamak için uygulayabileceğiniz bazı basit stratejiler bulunuyor. Her ne kadar siz sosyal medyada görgü kurallarına uyuyor olsanız da, herkes için aynı şey söylenemez. İnternette gizliliğiniz ve güvenliğinizi sağlayarak insanların online profilinize erişimini sınırlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Gizlilik

Lider VPN şirketlerinden ExpressVPN, bu sene 12 Hazirana denk gelen Siber Zorbalığı Durdurma Gününe özel sosyal medyada uygulanabilecek önlemleri bir infografikte özetliyor:

blank

Sosyal medyada herkes istediği gibi paylaşım yapmakta özgür fakat bu özgürlük diğer insanların özgürlüğünün başladığı yerde bitiyor. Anonim profiller genellikle herhangi bir görgü kuralına uymuyorlar ve siber zorbalık uygulayabiliyorlar. Bunu sadece anonim profiller yapmıyor.

Siber zorbalığa uğradığınızda sizi taciz eden kişiye cevap vermeyin ve ekran görüntüleri aldıktan sonra kişiyi engelleyin. Siber zorbalık yapan kişi başka hesaplar üzerinden tacize devam ediyorsa öncelikle yakınlarınıza durumu bildirin ve daha sonra polise giderek şikayet oluşturun.

Sosyal medyada gizlilik stratejileri uygulayarak siber zorbalardan kaçınabilirsiniz.

  • Instagram, Facebook ve Tiktok gibi platformlar üzerinde paylaştığınız gönderileri herkese açık yapmaktan kaçının. Herkese açık gönderilerinizi takipçileriniz haricinde de insanlar göreceği için sizi kimin gizlice takip ettiğini bilemezsiniz.
  • Yaşadığınız evin konumunu paylaşmayın. Sanal olarak başlayan stalklama, gerçek konumunuzu bilen kişiler tarafından gerçek dünyada devam ettirilebilir.
  • Hassas ve özel bilgilerinizi içeren paylaşımları gören kişileri mutlaka kısıtlayın. Instagram’da Yakın Arkadaşlar listesi, Facebook’da ayrı bir kişi listesi ve Tiktok’da da benzer ayarları yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz.
  • Konum etiketlerini mümkünse gittiğiniz yerden ayrıldıktan sonra paylaşın.

Instagram Gizlilik Ayarları

Instagram hesabınızda gönderilerinizi sadece sizi takip eden kişilerin görmesini istiyorsanız Ayarlara girerek Gizli Hesap butonundan bunu aktifleştirebilirsiniz.

Instagram’da size yorum yapan kişileri de kısıtlayabilirsiniz. Aynı zamanda, yorumlarda istemediğiniz negatif kelimeleri listeleyerek yorum yapılmadan engelleyebilirsiniz.

Instagram’da hesabınız açıksa fakat birinin sizi stalkladığından şüpheleniyorsanız, Sınırlar özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Ayarlar > Sınırlara girerek sizi takip etmeyen hesapların size ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Bu sınırlar özelliğinde bireylerden ziyade gruplardan gelen tacizleri engellemiş olursunuz. Sınırlanan mesaj ve yorumlar siz istemediğiniz sürece gizli kalır.

Instagram’da Yakın Arkadaş listesi oluşturarak hikayelerinizin sadece seçtiğiniz kişiler tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook Gizlilik Ayarları

Facebook hesabında gönderilerinizin hepsini herkese açık yapmaktan kaçının.

Ayarlar ve Gizlilik > Paylaştıklarını kimler görebilir kısmına tıklayın. Profil bilgilerinizin herkes tarafından görülmesini engelleyin. Doğum gününüz, telefon numaranız, e-posta adresiniz gibi bilgileri Sadece Ben seçeneği ile başkalarının görmesini engelleyin.

Gönderiler ve Hikayeler kısmına geldiğinizde gelecekteki gönderilerinizin ve hikayelerinizin herkese açık veya sadece arkadaşlar tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Geçmiş gönderilerinizi sınırlayarak geçmişte paylaştığınız fotoğraf ve videoların kimler tarafından görüldüğünü değiştirin. Daha sonraki adımda, sizi rahatsız eden ve ulaşmasını istemediğiniz kişileri engelleyin.

Hareketler dökümünde etiketlendiğiniz fotoğraf ve videoları gözden geçirin. Kimler tarafından görüldüğünü kontrol edin. Fotoğraf ve videolarda etiketlere izin vermeden duvarınızda gözükmesini engelleyin.

 

 

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz