Sema Semo

Sema Semo Biyografisi – Sema Semo Kimdir?

sema semo

İngilizce Öğrt. Sema Semo

1986’da doğdum. Yaşımı göstermediğimden dolayı”yaşımın kafiriyim” derim hep. Sakarya Üniversitesinden mezun oldum ve İngilizce için İngiltere’de dil eğitimi aldım. Küçüklüğümde ressam olmak isterdim. Ya da görsel sanatlarla alakalı bir iş isterdim. Lakin ben büyüyüp başka mesleklere yöneldim. Mesleklerimden biri olan ortaokul seviye İngilizce öğretmenliği yapıyorum. Tasarım yapmayı çok severim. Küçük tasarımlar yapıp ticaretini yapıyorum. Bir nevi tasarımcı ruhlu serbest meslek erbabıyım. Bir koç burcu olarak mesleklerde, daldan dala konmaktayım.

Ne Hümanist’im ne de Faşist. Ne Feminist’im ne de Maskülist. Bu gibi kalıplara girmeyi reddeden bir Sema’yım. Yani ben başkası değil, benim.

Süper kahramanım, uçabildiği için süpermen’dir. Mitolojik kahramanım, denizleri çok sevdiğim için Poseidon’dır. Tarihi kahramanım ise silahsız savaşan Gandhi’dir.

Kimi, “Hümanist”, kimi de “feminist” der. Hatta bazen “maskülist” bile diyorlar. Ben hepsine “yok değilim” diyorum. Beni başka kalıplara da koymaya çalışıyorlar ama ben herhangi bir kalıba girmeyi reddediyorum. Sanırım bu, sürekli değişim içinde biri olduğumun göstergesi ve insanların çoğu değişimimi takip edemiyorlar. Bu konuda en önemli çıkarımım şu ki, her ideolojinin iyi ve kötü yönleri vardır. İyi olanına “iyi” deyince o ideolojinin içindenmişim gibi düşünülmesidir.

Sorguluyorum. Ve çocuklar gibi dans etmeyi seviyorum..

Sanatın, Müziğin, bir çok dalıyla ilgileniyorum. Çoğu zaman sanat ve müzik tüketicisiyim. Mesela her seferinde Van Gogh’un tabolarını görünce mavi ve turuncu dolu o resimlerine dalıp onları gözüm ve gönlümle tüketiyorum. Edvard Munch’ın Çığlığında ben de içimden çığlık atıp, vermek istediği duyguyu tüketiyorum. Evrenin bu eşsiz uzay, mekan ve insan sanatını bilim adamlarını dinleyerek ve onlardan öğrenerek kayıtsız kalamadığım bu sanat tutkumu zapdedemiyourum. Mutluluğu Sanat ve müzikte buluyorum..

Çoğu zaman konuşmakta zorlandığım için düşüncelerimi futürsüzce yazmayı seviyorum

Düşüncelerimi futürsüzce yazıp, hiç bir kalıba girmeden esprili bir şekilde aktarmaya çalışıyorum. Sonra üzerinden tekrar geçip istem dışı olarak kağıda kustuğum öfkem varsa veya objektif davranamayıp bir kalıp içine girivermişsem düzeltmeye çalışıyourm. Yapıcı eleştirilere çok açığım. Umarım yazılarımdan keyif alıp yapıcı eleştirilerde bulunursunuz.

İyi okumalar

İngilizce Öğrt. Sema Semo’nun yazmış olduğu tüm makalelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.