Sema Küçükay

Sema Küçükay Biyografisi – Sema Küçükay Kimdir?

Sema Küçükay

Editör Sema Küçükay

Adım Sema KÜÇÜKAY. 5 Eylül 1995’te Artvin’in Hopa ilçesinde doğdum. Annem, babam ve iki kız kardeşimle birlikte beş kişilik bir aileyiz.

İlköğrenimime Arhavi Hacılar İlköğretim Okulu’nda başladım. 3.sınıftayken yaşadığımız bir sel felaketinden dolayı, hem evimizi hem de okulumuzu değiştirmek zorunda kaldık. Yaşım küçük olduğu için her ne kadar işin ciddiyetini anlayamamış olsam da, yaşadığımız olay ailem kadar beni de çok etkiledi. Yeni düzenimizi kurduktan sonra eğitimime yine Arhavi’de, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’nda devam ettim. İlköğrenimimi başarıyla tamamladıktan sonra, Trabzon Beşikdüzü İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kazanarak ortaöğrenimime başladım. Okulum yatılı bir okuldu ve oldukça disiplinliydi. Arkadaşlarımın aksine ortama ve şartlara alışmam kısa sürdü. O yıllarda hayata dair pek çok şey öğrendim. Aileden uzakta yaşamak, kendi başına ayakta kalmak, kalıcı dostluklar kurmak, iyi-kötü her şeyi paylaşmak, hayatına yeni bir düzen katmak… Beni ben yapan özelliklerimin büyük bir kısmını o dönemde kazandım diyebilirim. Yine lise yıllarımda, ailemden uzakta olmamdan kaynaklanan duygu yoğunluğumu azaltmak için, şiire yöneldim. Şiirlerimin bir kısmının okul dergisinde yayımlanmasıyla birlikte sınıfın en edebi kişisi oldum. J Bunun dışında resim alanında da pek çok yarışmada derece aldım.

Bilgiye sahip olarak doğmuş biri değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Bu sebeple öğretmen olmak için, 2013 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki eğitimime başladım. Üniversite hayatım boyunca pek çok konuda kendimi geliştirmeye çalıştım. Mesleğimde ve sosyal hayatımda yardımcı olacağını düşünerek Etkili İletişim, Beden Dili ve Diksiyon eğitimi aldım. Yine üniversite yıllarımda TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projesi’ne katıldım. 4 yıl sonra Matematik Öğretmenliği alanındaki lisans eğitimimi üçüncülükle ve yüksek onur öğrencisi olarak tamamladım. Araştırmaya ve yeni şeyler üretmeye olan merakımla, hem kendime hem de topluma faydalı olabilmek adına, akademik kariyer yapmak şu an için hedeflerim arasında.

Hayatı seviyorum ve kendini sadece yaşadığı için bile şanslı hissedenlerdenim. Kitap okumayı ( özellikle Sherlock Holmes ve Shakespeare ) , müzik eşliğinde dans etmeyi, tiyatroya gitmeyi ve deniz kenarında yürüyüş yapmayı çok seviyorum. Sanatsal anlamda en çok heves ettiğim şey; piano çalmak. Piano sesine hayranım ve en kısa zamanda öğrenip mini bir gösteri yapmak istiyorum.

Çevredeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği bilgiler ile biraz daha büyüdüğünü düşünen, meraklı ve aynı zamanda gizemli bir kişiliğe sahibim.

Olaylara önce kendi gözümden, sonra karşımdakinin gözünden ve en son olarak da dışarıdan izleyen bir insanın gözünden bakarım. Sorumluluk almaktan ve yanlış yapmaktan korkmayan, hatalarını fark edip bunlardan ders çıkaran yapım sayesinde zamanla hata yapmamayı da öğreniyorum.

Kısacası; hayatın amacını mutlu olduğu yerde arayan, yeniliğe açık, kendini geliştirmek ve hayallerini gerçekleştirmek için çalışan biriyim. O nedenle, bu ekibe dâhil olmama vesile olan Fırat ACAR’ a ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerimi sunmak isterim.

Editör Sema Küçükay’ın yazmış olduğu tüm makalelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.