Cuma, Aralık 1, 2023

Sakatlanan Atlar Neden Öldürülüyor?

Sakatlanan Atlar Neden Öldürülüyor? Böyle üzücü bir olayın olmasından dolayı gerçekten üzgünüm. Benimde aslında en çok sevdiğim hayvan türü olan atların öldürülmelerinden dolayı çok üzgünüm.

Neden atlar öldürülüyor?

Sakatlanan Atlar Neden Öldürülüyor? Sorusundan önce sizlere atlar hakkında kısaca bahsedecek olursam. Atlar 5.000 yıl önce evcilleştirmişlerdir. Atların birçok özellikleri vardır. Bunların başında gelen en önemli özellikleri çok hızlılar ve çok dayanıklıdırlar. Karada büyük gözlere sahip olan hayvan türüdür. Genel olarak sıcakkanlı ve soğukkanlı atlar diye 2’ye ayrılır. 2 veya 3 yaşından sonra binilecek bir konuma gelir. Atların bakımı yapılırken hassasiyetle yapılmalıdır. Atlar ayakta da uyuyabilirler. Atlarda 8 farklı kan grubu vardır. İşitme duyuları çok gelişmiş bir şekildedir, hemen hemen insanlardan 2 kat daha gelişmiş bir şekildedir. Hemen hemen sizlerinde bildiği gibi atları en çok savaş alanlarında kullanıyorlardı. Yük taşıma konusunda da iyidirler. Avlanma konusunda da insanlarla büyük bir araç olmuşlardır. Fazlasıyla cesurlardır. Sahiplerin sözlerini dinlerler.

avlanma

Peki, Sakatlanan Atlar Neden Öldürülüyor?

Neden öldürdüklerini ilk duyduğumda çok kötü hissetmiştim kendimi. Atlar neden öldürüyorlar soruna gelecek olursak. Herhangi ayaklardan bir sakatlık geçirdiklerinde sahibi tarafından öldürülüyor. Tabi hafif sakatlık durumlarında değil. Ömürlük sakat kalacakları duruma maruz kaldıklarında veterinerinde onayı üzerine ölümüne karar verilir. Atların vücutları çok farklı bir sistemle işliyor sebep ise; herkeste uygulanan kırıkları tedavi etme yöntemleri atlarda ne yazık ki işe yaramıyor.

Neden atlar öldürülüyor?

Atların yaşadıkları sakatlık durumunu düzeltmek fazlasıyla zor bir durum, cüssesinde dolayı gerek kemiklerini yerlerine oturtturmak çok zordur. Diğer canlıların cüsselerine göre malzemeler mevcut atlar için bu durum daha geliştirilmemiştir ve üretilmemiştir, onları bu sorundan kurtarmak çok zordur. Ne kadar ameliyat geçirirlerse de tam anlamıyla iyileştirmek zordur. Yapıları diğer hayvanlardan farklı olduğundan dolayı tedavileri yapılamıyor. Tedavi edilemedikleri için ayağa kalkamayacaklardır ve sürekli yerde uzanmak zorunda kalacaklardır bu durum hem doğalarına aykırı bu şekilde yaşamaları çok zordur. Yerde uzanarak kalmalarından sonra birçok hastalığında arkasından gelmesi kaçınılmazdır. Sürekli birçok hastalığa maruz kalmaları ve bu durum onlar için işkenceye dönüşmesi demektir. Sakatlıklarından dolayı ölüme terk etmek yerine ne yazık ki öldürüyorlar. Atların sakatlanmalarından sonra oluşan duygusal olaylardan dolayı öldürülmüyorlar.

Neden atlar öldürülüyor?

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

3 YORUMLAR

  1. Gerçekten ilginç, atların sakatlanınca öldürüldüğünü 2 hafta falan oluyor duyalı, çok güzel canlılar, en asil hayvanlar bence. Bir de duyduğuma göre atlar ayakta uyurken hiç enerji harcamıyorlarmış.

  2. Esasen atların kas yapısı diğer hayvanlar gibi değil. Sakatlanmaları da bu sebeple farklı şekilde oluyor. Sakatlığın herhangi bir tedavisi olmadığında hayvanın acı çekmesi söz konusu oluyor. Bu sebeple atların sakatlanması sonucunda ölümlerine izin veriliyor. Kısa süreli değil tabi ki .

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler