Ortodonti Tedavi Sürecinde Ağız Hijyeniniz Ekstra Önem Kazanıyor…

503
ortodonti

Ortodonti Tedavisi sırasında diş çürümesi ve diş eti problemleri riskinizin daha yüksek olabileceğini biliyor muydunuz?

Ortodonti tedavisi süresince dişlerinizi ve diş tellerinizi %100 temiz tutmak çok zordur ve  sık olmamakla birlikte, fırçalamadan sonra bir miktar plağın kalması ve diş eti iltihabına neden olabilecek asitin oluşması olasıdır. Plağın çoğu özellikle yapışmaya eğilimli olan ortodontik braketlerin etrafında bulunur.

Ortodontik tedavi sırasında ne yememeli ve nelere dikkat etmelisiniz?

Diş teli takarken, teller ve bantları gevşetebilen veya kırılmasına neden olan bazı gıdalar vardır;

  • Fındık gibi sert yiyeceklerden kaçının
  • Elma ya da havuç tarzı besinleri, dişleriniz üzerindeki stresi azaltmak adına yemeden önce küçük parçalar halinde rendelemeli ya da doğramalısınız.
  • Sakız gibi yapışkan yiyeceklerden kaçınmalısınız.
  • Tırnak yeme, dil itme, kalem çiğneme gibi alışkanlıklar da diş tellerinizi bozabilir. Bunlardan haberdar olarak bu alışkanlıklarınızdan kurtulmaya yönelik çaba sarf etmelisiniz.

Hasarlı braketlerin, rahatsızlıklara, zorunlu ekstra randevulara ve uzun tedavi süresi anlamına geldiğini unutmayın. Kırık diş telleri ne yazık ki dişlerinizi düzeltmiyor. Bu tarz bir durumla karşılaştığınız da derhal ortodontistinize başvurmanız gerektiğinizi de ayrıca unutmayın.

3000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

1 YORUM

  1. Diş yapımı için doktora gittiğimde, damaklarımdaki iltihaplar en büyük sorun olarak karşıma çıktı. Ben dişlerim ağrıyor diye düşünürken aslında sorun damaklarımdaymış. Ağız kokusu yapanda diş etleri imiş. Öğrendik ama geç kaldık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here