Pazar, Eylül 24, 2023

Mutlu Bir Hayat İçin 4 Sabah Alışkanlığı Önerisi

Mutluluk, her insanın tartışmasız en büyük arzusudur. Fakat pek çok insan, mutluluğu bir hedef olarak görür. Oysaki mutluluk bir hedef değil yoldur. Yürüdüğümüz hayat yolu boyunca, mutluluk arayışı içinde olmak büyük bir yanılgıdır. Yaşadığınız anda, elinizdeki imkanlarla ve yanınızdaki insanlarla mutlu olmasını bilmek gerekiyor. Mutluluk büyük ölçüde sizin tutumlarınızda saklıdır.

Bir evim olsun, bir arabam olsun, güzel bir eşim olsun, güzel bir işim olsun, sevimli çocuklarım olsun, yatım olsun, katım olsun çok mutlu olacağım derken ömür geçiyor ve mutluluk pek çok insan için uzak bir hedef olmaktan bir adım öteye geçemiyor.

Güne iyi başlamak için, sabah çok önemlidir. Meşhur bir söz vardır ya hani, “Güne nasıl başlarsanız öyle devam eder” diye, her zaman böyle olur mu bilmek zor ama, bu söz bu kadar yaygın olduğuna göre doğruluk payı oldukça yüksek olmalı. Birtakım alışkanlıklar ile sabah güne başlamak, mutlu bir gün geçirmek adına önem taşımaktadır. Şimdi sizlere bu alışkanlıklardan 8’inden bahsedelim.

1-) Her sabah uyandığınızda, “Bugün mutlu bir gün geçirmek için neler yapabilirim?” sorusunu kendinize sorun. Kendinize iyi bakmayı ihmal etmeyin. Siz iyi ve sağlıklı olursanız, sevdiklerinize de faydalı olabilirsiniz. Kendinize iyi bakmazsanız, başkalarına hiç bakamazsınız. Her güne, meşhur bir söz olan, “Bugün, geri kalan ömrümün ilk günü” düşüncesi ve idraki ile başlayın.

Mutlu olmak

2-) Her sabah, eşinize, anne-babanıza, evladınıza, kardeşlerinize onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin. Sevginizi ifade etmek için geç kalmayın. Şu ölümlü dünyada, soğuk bir mezar taşına, “SENİ ÇOK SEVİYORUM” demek zorunda kalmayın. Sevdiğinize, onu çok sevdiğinizi söylemeniz bir zayıflık işaret değildir. Utanılacak bir şey hiç değildir.

sevgi

Bugüne kadar, anne-babasına ve diğer sevdiklerine “SENİ SEVİYORUM” diyemeyenler, sabah kalktığınızda yanınızda ise yüzlerine karşı, değilse de hemen telefona sarılıp, onları çok sevdiğinizi ifade edin. Sizin için birçok zorluğa katlanan sevdikleriniz sizce de bunu hak etmiyor mu? Böylelikle hem onların iyi hissetmesini sağlayabilir, hem de kendiniz mutlu olabilirsiniz.

3-) Geceleri uyumadan önce hayaller kurmak pek çok insanın yaptığı bir şeydir. Hayaller kurmak, insanı zinde tutan ve motive eden alışkanlıklardan biridir. Bunu sabahları yapmayı hiç denediniz mi? Her sabah 5 dakika erken uyanarak, uzandığınız yerde hayaller kurun. Ve bu hayalinize ulaşmak için bugün nasıl bir adım atabilirim diye düşünün. Hayalleriniz, sizin hayata daha sıkı tutunmanızı sağlayacak ve mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

hayaller-kurmak

4-) İnsanı en çok mutlu eden şeylerden biri de, hiçbir karşılık beklemeden iyilik yapmaktır. Gün içinde kime nasıl yardımcı olabilirim diye sabah kalkınca düşünün. Bu sevdikleriniz de olabilir, hiç tanımadığınız insanlar da. Sevdiklerimin hayatına nasıl bir katkı sağlayabilirim diye zihninizi zorlayın. Hiç tanımadığınız insanlara yardım etmenin, ruhunuza çok daha iyi geleceğini unutmayın. Daha çok iyilik yaparak, daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

Mutlu bir sabah

Bir de, ailenizle birlikte gün doğumunu izlemeyi deneyin. Ve bunu bulduğunuz her fırsatta yapın.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Bunların hepsini uyguluyorum hayatım yolunda gidiyor ve gerçekten mutlu hissediyorum.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler