Pazar, Nisan 21, 2024

Müjdat Gezen Kimdir?

Türk tiyatro ve sinema tarihine adını altın harflerle yazmayı başaran oyunculardan biri olan Müjdat Gezen, sayısız esere imza atarak günümüzün en önemli sanatçıları arasında yer almasıyla birçok kişi tarafından Müjdat Gezen kimdir? sorusunun sorulmasına neden olmuştur. Türk sanat tarihinin önemli isimlerinden biri olan Müjdat Gezen kimdir, kaç yaşındadır?

Müjdat Gezen Hayatı

1943 yılının 29 Ekim tarihinde dünyaya gelen ünlü sanatçı, İstanbul’un Fatih ilçesinde gözlerini açtı. Okuduğu ilkokulda yapılan bir piyes ile ilk defa sahneye adım atan Gezen, o yıllarda yayınlanan çocuk dergisi Doğan Kardeş’te de ilk şiirlerini paylaştı.

Aynı zamanda İstanbul Radyosu adı altında yürütülen Çocuk Kulübü’nde mikrofonla ilk defa tanışan sanatçı, 1956 yılından itibaren çeşitli amatör tiyatro topluluğunda görev almaya başladı.

1961 yılı itibari ile İstanbul Konservatuvarları’na girmeyi başaran Gezen, daha sonra özel bir tiyatro olan Münir Özkul tiyatrolarına katıldı. 1970 yılında dünyaya gelen Elif isimli kızına büyük değer gösteren başarılı sanatçı, aynı yıl kendisine ait ilk özel tiyatroyu kurdu.

2000’li yıllara gelene kadar toplam 28 yayınlanmış eseri ve kitabı bulunan Müjdat Gezen hayatı, 1982 yılında kurduğu kendine ait yayınevi ile birlikte Türk sanat tarihine en çok katkı sağlayan sanatçılar arasına girdi.

Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi bünyesinde Türkçe öğretmenliği de yaptığı bilinirken, bu görevde çok fazla kalmayarak sahneye ve doğası olan tiyatroya tekrar dönüş sağladı.

Suna Selen Kimdir?

Gezen Kaç Yaşında?

29 Ekim 1943 tarihinde dünyaya gelen ve hala başarılı bir sanat kariyeri ile yaşamını sürdüren başarılı sanatçı, ”Müjdat Gezen kaç yaşında?” soruşlarının sorulmasına neden olmuştur. 2020 yılı itibari ile 77 yaşına girmiştir.

Sanat dolu 77 yılı geride bırakan Gezen, geçtiğimiz yıllarda İstanbul Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde öğrencileri ve birçok ünlü sanatçının yer aldığı doğum günü partisinde yeni yaşına girmişti.

Doğum günü olan 29 Ekim tarihi, aynı zamanda Cumhuriyet Bayramı olarak da kutlandığından bu günü çok sevdiğini bildiren Gezen, ”Bazen doğum günümü unutuyorum, Cumhuriyeti kutlayasım geliyor.” açıklamaları ile sevenlerinden büyük bir tebrik almıştır.

Müjdat Gezen Sanat Hayatı

Günümüze kadar yüzlerce dizi, film, tiyatro oyunu, radyo ve sahne skeçi gibi görevde yer alarak adını altın harflerle sanat tarihine yazdıran Gezen, birçok özel ve devlet tiyatrosu kadrosunda da yer almayı başardı.

Birçok ödül aldığı bilinen Gezen, aynı zamanda 28 yayınlanmış kitabı ile öne çıkarken; birçok dergi ve gazeteye de şiir veya köşe yazısı gibi edebiyat ürünleri sağladı. En çok bilinen ve katkı sağladığı eserler arasında;

  • Gırgıriye
  • Adam
  • Artiz Mektebi
  • Deliler Koğuşu
  • İbreti Ailem
  • Cennet Mahallesi
  • Deliyle Geçen Gece

Bu eserler Müjdat Gezen’in yer aldığı en bilinen eserler arasında yer alırken, daha birçok film ve dizi başta olmak üzere tiyatro oyunu, dergi ve gazetede de görev yaparak sayısız sanat işine imza atmıştır. Birçok esere sahip olan Müjdat Gezen sanat hayatı, hala çıkarılması hedeflenen eserler ile gelişmeye devam ediyor.

Müjdat Gezen Aile Hayatı

Geçirdiği başarılar ile dolu bir sanat hayatı içerisinde aile hayatına da oldukça önem vermeyi başaran ünlü sanatçı, 1968 yılında yollarını birleştirerek Gün İrk ile evlendi. 1980 yılına kadar aynı yolu paylaşan çift, 1980 yılında yollarını ayırarak boşanmayı seçti.

Bu ilişkiden Elif isimli bir kızı dünyaya gelen Müjdat Gezen, 1988 yılında abisinin ablasının yeğeni olan Leyla Turgut ile evlenerek ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Magazin basınına Gezen ailesinin bu evliliği desteklemediği düşerken, hala evli olan çiftin arasında 20 yaşlık bir fark bulunuyor.

Umarız “Müjdat Gezen Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz sanat alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler