Pazar, Nisan 14, 2024

Mine Mutlu Kimdir?

Mine Mutlu’nun gerçek adı Emine Özatmaca’dır. 1948’de İstanbul’da doğan Mine Mutlu kimdir? Bir Türkiye güzeli ve sinema sanatçısıdır. 1966’da 18 yaşındayken güzellik yarışmasında birinci seçilmiştir. Türkiye’nin en güzel kadını seçilmek Mine Mutlu’ya beyaz perdenin kapısını aralamıştır. Bir sene sonra ilk filminde rol alacaktır. İlk başlarda yardımcı rollerde oynamış ve giderek yükselmiştir.

Önceleri daha çok komedi türü filmlerde oynamıştır. 70’lerde sinema sektörü seks filmlerine daha çok yer vermeye başladı. Bu nedenle Mine Mutlu da bir süre seks filmlerinde yer aldı. Yetenekli oyuncunun sesi de bir o kadar güzeldi. Bir süre sonra şarkıcılık yaparak hayatını sürdürmeye başladı.

Mine Mutlu Kimdir?
Mine Mutlu Kimdir?

Mine Mutlu’nun Evliliği

1978 yılında işadamı olan Ünal Çulha ile evlendi. Bu evliliğinden biri kız biri erkek iki çocuğu olmuştur. Çocuklarından Çağkan Çulha’yı ilk olarak Acemi Cadı dizisinde Selim olarak görüyoruz. Öncesinde iki dizide daha oynadıysa da en büyük ününü Acemi Cadı ve Adanalı dizilerinde yakalamıştır. Adanalı’da Engin, Kuruluş Osman’da ise Bahadır rollerinde oynamıştır. Çağkan Çulha, halen daha dizi ve reklam oyunculuğuna devam etmektedir.

Mine Mutlu’nun Yer Aldığı İlk Filmler

Mine Mutlu güzellik kraliçesi seçildikten sonra ilk olarak Yılmaz Güney’in yönettiği Bana Kurşun İşlemez filminde oynamıştır. Pranga Mahkumu’nda ise Cüneyt Arkın’la aynı filmde oynadılar. Sadece 1970’e kadar bile çok sayıda filmde oynamıştır. Köyden İndim Şehire filminde Ali Rıza Emmi’nin baldızı rolüne hayat vermiştir. Güzel oyuncu sinema dünyasında ses getirmiş filmlerde kendini göstermiştir.

Bana Kurşun İşlemez

1967 yapımı filmin başrolünde ve yönetmenliğinde Yılmaz Güney vardır. Kendi adıyla filmde oynayan Mine Mutlu bir köylü güzelidir. İstanbul’a çalışmaya giden sevdiğini bekler. Sevdiği adam Yadigar (Yılmaz Güney) ise İstanbul’da karanlık işlere girmiş, kabadayı olmuştur. Sevgilisini uzun süre bekleyen Mine bir gün İstanbul’a Yadigar’ı aramaya gider. İstanbul’da Yadigar’ın tıpa tıp aynısı olan fabrikatör zengin Mustafa vardır. Bu benzerlik işleri iyice karıştırır ve Mine bilmediği bir oyun içindedir.

Köyden İndim Şehire Filmi

Köyden İndim Şehire, Ertem Eğilmez’in en ünlü komedi filmlerinden biridir. Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret kardeşler tarlalarında bir define bulurlar. Şehirde yaşayan ve kuyumcu olan akrabaları Ali Rıza Emmi’nin yanına giderler. Kemal Sunal, Metin Akpınar, Zeki Alasya ve Halit Akçatepe filmde başrol oynamaktadır. Mine Mutlu ünlü isimlerle ve Ertem Eğilmez’le çalışma imkanı bulur. Mine Mutlu’nun oynadığı baldız rolü çok beğenilmiştir.

İnleyen Nağmeler Filmi

İnleyen Nağmeler, Mine Mutlu ve Zeki Müren filmidir. Zeki Müren filmde ünlü bir şarkıcı rolündedir. Filmde Zeki Müren’in sevdiği kadın ölmüştür. Bu haberle yıkılan genç şarkıcının karşısına kör numarası yapan Pınar çıkar. Pınar karakterini Mine Mutlu oynamaktadır. Zeki ve Pınar bir aşka yelken açmış çok mutlulardır fakat Zeki bir gün gerçeği öğrenir. Ona gerçeği söyleyen ise Pınar’ın eski sözlüsüdür ve Pınar’dan intikam almak için yapmıştır.

Beddua Filmi

Hülya Avşar, Bülent Ersoy, Zeki Müren, Sadri Alışık ve Ayhan Işık gibi ünlü isimlerle başrolü paylaştı. Bülent Ersoy’la oynadıkları Beddua filmi 1980 yapımıdır. Bülent Ersoy’un henüz erkek olduğu filmin yönetmenliğini Osman F. Seden yaptı. Beddua filminde o yıllarda yaşanan homofobi olayları da işlenmiştir.

Bülent Ersoy filmde şarkıcı olmak için küçük bir kasabadan İstanbul’a gelen genci oynar. Mine Bülent, babası tarafından evlatlıktan reddedilir ve İstanbul’da fabrikada çalışır. Zengin fabrikatörün kızı Perihan (Mine Mutlu) Bülent’le alay eder. Bülent ise bunu gururuna yediremeyerek istifa eder ve hayal ettiği şarkıcılık kariyeri başlar. Perihan ve Bülent tekrar karşılaştıklarında Bülent artık ünlü bir şarkıcıdır. Bu film için Mine Mutlu’nun son filmi dense de Mine Mutlu 2 sene sonra İntibah filminde de oynamıştır.

Mine Mutlu Kimdir?
Mine Mutlu Kimdir?

İntibah

1982’de çekilen İntibah, Namık Kemal’in eserinden televizyona uyarlanmıştır. İntibah romanı ilk edebi roman olması sebebiyle büyük önem taşır. Televizyona uyarlanan İntibah ise aslında bir dizi filmdir. Dizi filmde Mine Mutlu, Hülya Avşar ve Selçuk Özer oynamıştır. Dizinin karakteri Ali Bey, Mahpeyker’e aşık olur. Ailesi onu bu kızdan kurtarmak için çok güzel bir cariye bulurlar.

Ali Bey ilk başlarda cariye Dilaşub ile ilgilenmese de sonra Mahpeyker’in kötü bir kadın olduğunu anlar. Dilaşub ile Ali’nin evlenmesi Mahpeyker’i kızdırır. Dilaşub hakkında dedikodular yayarak Ali Bey ile aralarını bozar ve evden atılmasına neden olur. Mahpeyker kötülüklerinde sınır tanımamaktadır. Bir türlü hırsını alamayan Mahpeyker Ali Bey’i öldürtmeye karar verir.

Bunu duyan Dilaşub sevdiği adamın yerine fedakarca bir şey yapar. Ali Bey’in kılığına girerek öldürmeye gelenlerin karanlıkta kendisini öldürmesi sonucu vefat eder. Ali Bey ise bu duruma çok üzülür ve Mahpeyker’i öldürür. Dizide Mahpeyker rolünde Mine Mutlu, Diluşab rolünde ise Hülya Avşar vardır. Bu yapım genç Hülya Avşar için ilk niteliğindedir. Mine Mutlu’nun ise ekranlarda göreceğimiz son yapımıdır.

Mine Mutlu’nun Özel Hayatı

Mine Mutlu’nun 1978 yılında yapmış olduğu evliliği bir yıl sonra bitmiştir fakat çift resmi nikahları olmadan birlikte yaşamaya başlar. İki çocukları da evlilik bittikten sonra 1985 ve 1988 yıllarında dünyaya gelmiştir. İşadamı Ünal Çulha çocuklarını Mine Mutlu öldükten sonra nüfusuna almıştır. Nedendir bilinmez kızını anneannesine bırakarak erkek çocuğu Çağkan Çulha’yı yanına alarak gitmiştir.

Mine Mutlu’nun Ölümü

Mine Mutlu 1989 yılında göğüs kanserine yakalanmıştır. Hastalıkla daha fazla mücadele edemeyen 42 yaşındaki Mine Mutlu, 1990’da vefat etmiştir. Ardında sayısız film, dizi film ve bir güzellik kraliçeliği bırakmıştır. Vefat ettiğinde çocukları çok küçük yaştadır. Kabristanı Feriköy mezarlığında bulunur.

Umarız “Mine Mutlu Kimdir?” adlı makalemizi beğendiniz, ayrıca dilerseniz sanat alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilerimize de göz atabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler