Metabolizmayı Hızlandırmanın 8 Püf Noktası

Haziran ayına girince son kalan 5 kiloyu verme istekleri daha da bir arttı. Spor salonuna yazılmalar, koşarak diyetisyene başvurmalar oldukça fazla.

Her gelen danışanım muhteşem bir çay ya da ürün bularak bunu kullanabilir miyim diye sorarak geliyorlar. Hep söylüyorum kilo vermeniz için mucize bir besin mucize çay komşunu 1 ayda 10 kg zayıftan kür yok yok yok!

Kilo vermenin temelinde düzenli ve dengeli beslenme vardır. Metabolizma hızı ise aldığımız besinlerin yakılmasıdır. Yaş, genetik yapı ve hormonsal bozukluklar gibi faktörler metabolizma hızı üzerinde etkili olsa da birçok yolla metabolizma hızını arttırabiliriz.

  1. Öncelikle Günün En Önemli Öğünü Kahvaltı;

Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde yaptığınız kahvaltılar metabolizmanızı hızlandırır ve gün içerisindeki dinçliğinizi arttırır.

2. Su!

Günde en az 2-2.5 litre su içmelisiniz ki barsaklar düzenli çalışsın, metabolizmalar hızlansın. Suyu soğuk içmeniz vücudun ısıyı dengelemek için daha fazla enerji harcamasına sebep olur. Yemeklerden yarım saat kadar önce2 bardak su içmeniz doygunluk hissini arttırır ve öğünde daha az yemek yemenizi sağlar.

3. Uyku;

Yetersiz uyku yapılan araştırmalara göre hem genel sağlığınızı olumsuz etkiler hem de metabolizmanızı yavaşlatır.

Sağlıklı bir yaşam için; minimum 8 saatlik uyku gereklidir. Gece 23:00-04:00 arası hormonların aktif olarak çalışma saatleridir, bu saatlerde uyuyor olmaya dikkat edin.

4. Yürüyüş;

Gün aşırı 1 saat ya da her gün hızlı tempoda yarım saat yürüyüş yapın. Ayrıca açık havada yaptığınız yürüyüşler kalori harcamanızı arttırır.

5. Ara Öğün;

3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere, 6 öğün tüketmek metabolizmayı hızlandırıyor. Ayrıca yemekleri yavaş yavaş yemeniz de sindirim sistemi için çok önemli. Az az ve sık sık yemenin en önemli etkisi ise kan şekerini belli bir seviyede tutarak, ani düşüş ve yükselişleri önlemek.

6. Bitki Çayı;

Herhangi bir hastalığınız yoksa yağ yakımına yardımcı yeşilçay ya da ödem atmanıza yardımcı olacak rezene çayı gibi bitki çaylarını gün içinde tüketerek metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilirsiniz

7. Protein;

Vücudumuz et, balık, peynir ve yumurta gibi proteinleri sindirirken daha fazla enerji harcar ve metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanı sıra proteinli gıdaların bir diğer faydası ise vücutta yarattığı termik etkidir. Termik etki; besinlerin sindirimi, emilimi ve vücutta kullanılması sırasında harcanan ekstra enerjiyi tanımlar.

8. Baharatlar;

Baharatlı gıdalar metabolizmanızı hızlandırır. Özellikle kırmızıbiber iyi bir metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda kırmızıbiberin içerisinde bulunan kapsaisin adlı etken maddenin metabolizmayı hızlandırdığı tespit edilmiştir. Yine aynı şekilde hardal ve karabiber de iyi birer metabolizma hızlandırıcıdır.

3000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here