Cuma, Mayıs 17, 2024

Meral Zeren Kimdir?

Yeşilçam dünyasının ünlü oyuncuları arasında bulunan Meral Zeren kimdir? İnsanların cevap aradığı konular arasında bulunur. Filmleriyle çok sayıda kişinin beğenisini kazanan sanatçının hayatı ve günümüzde neler yaptıkları öğrenilmek istenir. Bu nedenle oyuncu hakkında bir yazı hazırladık. Bu yazımızda oyuncunun çocukluğunu, aile hayatını, kariyerini ve özel hayatını okuyabilirsiniz.

Meral Zeren Kimdir?
Meral Zeren Kimdir?

Meral Zeren Kaç Yaşında?

Meral Zeren kimdir? Ve kaç yaşında? Meral Zeren Türk sineması oyuncusu ve şarkıcıdır. Güzel oyuncunun gerçek ismi Çiğdem Gümüştür ve şarkıcılığa başlaması sonrası şimdiki ismini almıştır. 6 Haziran 1950 tarihinde doğan oyuncu günümüzde 71 yaşındadır.

Meral Zeren Nereli?

Salako isimli filmdeki Emine karakteriyle ismi hafızalara kazınan Meral Zeren baba tarafından aslen Diyarbakırlı’dır. Anne tarafından Şanlıurfalı olan oyuncunu doğum yeri ise İstanbul’dur. Oyuncu günümüzde de İstanbul’da yaşamını sürdürmeye devam etmektedir.

Meral Zeren Ailesi Kim?

Meral Zeren doğulu ve muhafazakar bir ailenin kızıdır. Zeren henüz doğmamışken babası annesi üzerine kuma getirir. Bunun üzerine oyuncunun annesi Meral Zeren’e hamile iken İstanbul’a kaçar. Burada kızıyla birlikte hayat kurar ve zor şartlar altında kızını yetiştirmeye çalışır.

Meral Zeren Hangi Eğitimleri Aldı?

Meral Zeren’in eğitim hayatı zorluklarla geçmiştir. İlkokula ve ortaokulu zorlu şartlar altında İstanbul’da bulunan okullarda tamamlar. Ancak maddi zorluklar ortaokul sonrasında liseyi okumasına imkan vermez. Okulunu yarıda bırakan sanatçı henüz 15 yaşındayken çalışmaya başlar. Şarkıcılığa başlayan Meral Zeren, ünlü sanatçı Selami Şahin’den müzik ve şan eğitimi alır.

Meral Zeren Şarkıcılığa Nasıl Başladı?

Meral Zeren’in şarkıcılık kariyeri 1963 yılında henüz 15 yaşındayken başlar. Gazinolarda şarkı söylemeye başlayan sanatçının sesi çok beğenilir. Gazinolarda çalışması 1970’li yılların başına kadar devam eder. 1971 yılında oyuncu olarak keşfedilmesi sahnelerden uzaklaşmasına neden olur. Ancak bu uzaklık 1986 yılına kadar devam eder.

1986 yılında assolist olarak sahnelerde yer almaya başlayan Zeren 1990’lı yılların ortalarına kadar gazinolarda şarkıcılık yapmaya devam eder. Meral Zeren Zeki Müren, Bülent Ersoy ve Ajda Pekkan’ın da sahne aldığı dönemin ünlü gazinosu Çakıl’da sahne alır.

Meral Zeren Sinema Kariyeri

Gazinolarda şarkıcılık yapan Meral Zeren, ünlü yönetmenler Atıf Yılmaz ve Memduh Ün tarafından şarkı söylerken keşfedilir. Bunun üzerine oyunculuk yapmaya başlar. Oyunculuğa başladığında tarihler 1971 yılını göstermektedir. Meral Zeren’in ilk filmi ise Önce Sev Sonra Vur isimli filmdir. Sanatçı bu film için yaşını büyüttürür. Bu filmin ardından çok sayıda sinema filmde yer alır.

Ünlü Yeşilçam oyuncusunun yer aldığı sinema filmlerinden bazıları şunlardır;

 • Battal Gazi Destanı (1971)
 • Aladdin’in Lambası (1971)
 • Çöl Kartalı (1972)
 • Bitirim Kardeşler (1973)
 • Salak Milyoner (1974)
 • Salako (1974)
 • Köyden İndim Şehre (1974)
 • Şaşkın Damat (1975)
 • Nereye Bakıyor Bu Adamlar (1976)
 • Banker Bilo (1980)
 • Hercai (1984)
 • Beni Kalbinden Atma (1984)
 • Ana Gibi Yar Olmaz (1986)
 • Oyun İçinde Oyun (1993)
 • 155 Alo Polis (1995)
 • Karlar Eriyince (2000)
 • Yalnız Ölüm (2000)
 • Sen Hiç Güneşte Üşüdün Mü (2003)
 • Natuk Baytan Belgeseli (2007)

Oyuncunun yer aldığı son film 2007 yılında çekilen Natuk Baytan Belgeseli’dir. Zeren bu filmde kendisini oynar. Ünlü oyuncuya 1971-2007 yılları arasında oynadığı filmlerde Kemal Sunan, Metin Akpınar, Zeki Alaysa, Ali Şen, Adile Naşit, Kartal Tibet, İhsan Yüce ve Kadir İnanır gibi isimler eşlik eder. Oyuncunun yer aldığı filmler ise Zeki Ökten, Atıf Yılmaz, Ertem Eğilmez, Halit Refiğ ve Natuk Baytan gibi ünlü yönetmenler tarafından çekilen filmlerdir.

Meral Zeren Televizyon Kariyeri

Meral Zeren’in oyunculuk kariyerinde televizyon oyunculuğu da vardır. Zeren birden fazla Tv filmi ve dizisinde rol almıştır. Başarılı oyuncu ilk Tv dizisi oyunculuğunu 1979 yılında İbiş’in Rüyası isimli diziyle gerçekleştirir. Oyuncu devam eden yıllarda ise Duvardaki Kan, Aile Bağları, Mutlugiller, Ölüm ve Giz, Bitirim Şoför, Şişman İle Pişman, Eden Bulur, Sırlar Dünyası ve Fakiro isimle yapımlarda rol alır. Televizyondaki son işi ise 2011 yılında yayınlanan Farklı Boyut isimli dizidir.

Meral Zeren Tiyatro Kariyeri

Yeşilçamın başarılı ismi Meral Zeren oyunculuk kariyerinde tiyatro oyunculuğu da vardır. Oyuncunun yer aldığı tiyatro oyunlarından en önemlileri Kanlı Nigar ve Evet mi Hayır mı isimli oyunlardır. Bu tiyatro oyunlarında sanatçı 1984 yılında yer almıştır.

Meral Zeren Evli Mi?

Şarkılarıyla sevilen ve yer aldığı filmler günümüzde de beğenilerek izlenen Meral Zeren evli değildir. 71 yaşında olan oyuncu hiç evlenmez. Ancak 1975-1978 yılları arasında şarkıcı Selami Şahin ile büyük bir aşk yaşar. Günümüzde sakin bir hayatı olan Meral Zeren geçmişte aşk yaşadığı Selami Şahin’le arkadaşlığını bitirmez. Bunun etkisiyle 2011 yılında Selami Şahin tarafından bestelenen Benim İçin Öldün Artık isimli klipte Selami Şahin’e eşlik eder.

Meral Zeren Kimdir?
Meral Zeren Kimdir?

Meral Zeren Çocuğu Var Mı?

Meral Zeren çocuğu var mı? İnsanların merak ettikleri konulardan birisidir. Ancak sevilen sanatçı ve oyuncunun çocuğu yoktur.

Meral Zeren Albümleri Neler?

Şaşkın Damat ve Salako isimli filmlerdeki başarılı oyunculuğuyla dikkat çeken Meral Zeren’in şarkıcılık kariyeri de parlaktır. Selami Şahin’den müzik eğitimi alan sanatçı albüm, beste ve şarkı sözü sahibidir. Günümüzde de sevilen Kanım Kaynadı Sana, Sakın Ağlama Ardımdan, Kalbinden Atma Beni ve Sensiz Olmuyor isimle şarkıları söz yazarıdır. Ayrıca sanatçı 1979 yılında Hercai ve Kalbinden Atma Beni isimli albümleri çıkarmıştır.

Meral Zeren Son Hali

Şarkıcılığı 1990’lü yıllarda gazinoların kapanmasıyla bitiren Meral Zeren oyunculuğu da 2011 yılında bitirmiştir. Son olarak Farklı Boyut dizisinde yer alan oyuncu günümüzde sakin bir hayat sürdürmektedir. Sanatçının hayat sürdürdüğü yer ise İstanbul Bebek’tir. Sanatçı 1992 yılında satın aldığı kendine ait olan evde yaşamaya devam etmektedir.

Umarız “Meral Zeren Kimdir?” adlı makalemizi beğendiniz, ayrıca dilerseniz sanat alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilerimize de göz atabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler