Mehmet Kaplan

Mehmet Kaplan Biyografisi – Mehmet Kaplan Kimdir?

doç. dr. mehmet kaplan

Doç. Dr. Mehmet Kaplan

1969 İstanbul doğumludur. Tıp eğitimini Atatürk Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, 1994 yılında Gazi Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2000 yılında genel cerrahi ihtisasını başarı ile tamamlayarak Kırıkkale’ye tayin oldu. Kırıkkale Devlet Hastanesi’nde Başhekimlik, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde kurucu Başhekimlik ve Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nin kuruluş faaliyetlerinde çeşitli kademelerde yönetici olarak görev aldı.

2002 yılında Bakanlığın özel görevlendirmesiyle Azerbaycan’da Central Clinic Hospital’da Genel Cerrahi Departmanı ve Laparoskopi Ünitesi başkanlığına getirildi. 2003 yılında Gaziantep Devlet Hastanesi’ne tayin oldu. 2006 yılında Devlet hizmetinden ayrılarak özel sektörde faaliyet gösterdi.

Dünyada laparoskopik cerrahinin en üst düzeyde uygulandığı merkezlerde birçok kurs, seminer ve kongrelere katıldı. Fransa, Almanya, Belçika, Hindistan ve Romanya gibi birçok ülkede kendi alanında uluslar arası üne sahip hocalardan ileri laparoskopik cerrahi, obezite ve metabolik cerrahi konularında pratik ve teorik eğitimler aldı.

Yurda döndükten sonra ileri laparoskopik cerrahinin öncülerinden oldu. Gaziantep’te ilk kez gerçekleştirilen birçok kapalı ameliyatın ilk uygulayıcısı oldu. Türkiye’deki ilk laparoskopik Whipple (pankreas) ameliyatını 2009 yılında başarıyla gerçekleştirdi. Yine 2004 yılından itibaren Gaziantep’te ilk obezite (tüp mide ve bypass) ameliyatlarını gerçekleştirerek ülke genelinde bu alandaki öncü cerrahlardan oldu.

Ayrıca Gaziantep’te ilk kez gerçekleştirdiği laparoskopik mide fıtığı ve reflü ameliyatı, kapalı mide ve kalın barsak tümör ameliyatları, kapalı dalak, böbrek üstü tümörü ve kasık fıtığı ameliyatları ile hastalara daha nitelikli sağlık hizmeti verilmesinin önünü açtı.

Dr. Mehmet Kaplan, 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalındaki “Yardımcı Doçent” kadrosuna atanarak Tıp eğitimi ve akademik alandaki faaliyetlerine devam etti. 2017 yılında girdiği sınavlardan başarıyla geçerek Genel Cerrahi alanında “Doçentik” unvanına layık görüldü.

Bugün 24’ü uluslar arası olmak üzere 100’den fazla yayımlanmış bilimsel çalışması, bildiri ve kitap bölümü bulunmaktadır. Uluslar arası ve ulusal birçok mesleki dernek üyeliği ve bilimsel dergi editörlüğü bulunmaktadır.

Doç Dr. Mehmet Kaplan, eşsiz tecrübe ve mesleki becerileriyle bölge halkımıza daha nitelikli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti sunmak üzere halen Gaziantep NCR International Hospital’da Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Doç. Dr. Mehmet Kaplan’ın yazmış olduğu tüm makalelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.