Pazar, Şubat 18, 2024

Küçük Evler İçin Dekorasyon

Dekorasyon nedir? Ev dekorasyonu nedir? Dekorasyona neden ihtiyaç duyarız? Dekorasyonda dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir? Öncelikle bu soruların cevaplarına bakalım ve küçük evler için dekorasyon nasıl olmalıdır bunları inceleyelim.

Dekorasyon Nedir?

Yaşadığımız ortamı kendi zevkimize, rahatımıza, kullanış amaçlarımıza göre mobilyalarla, renklerle ve aksesuarlarla birlikte düzenlemeye dekorasyon diyoruz. Günümüzün çoğunu çalışarak, hayatın telaşına kapılarak ve yorularak geçiriyoruz. En iyi dinlenebileceğimiz yer ise evimizdir. Hatta kendimizi en rahat ve huzurlu hissettiğimiz yerlerden bir tanesidir.

Bu yüzden yaşadığımız yerin rengi, enerjisi, kullanışlı olması bizim için etkileyici bir faktördür. Her insanın farklı bir stili vardır. Kimi yoğun renklerden hoşlanırken kimi sade renkleri tercih eder. Kimi için şıklık ve gösteriş önemlidir kimiler içinse sadece rahatlık ön plandadır.

Kimi insanlar bol aksesuardan hoşlanırken kimileri ise ne kadar az eşya ile yaşarsa o kadar mutlu olur. İşte dekorasyon bu noktada hem maddi hem manevi olarak bizim ruhumuzu yansıtacak ve kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlayacaktır.Küçük Evler İçin Dekorasyon

Ev Dekorasyon Tarzları Nelerdir?

  • Evinde gösteriş, iddia göstermek isteyenler genelde barok tarzı tercih ediyor. Klasik bir tarz, büyük ve görkemli mobilyalar, büyük avizeler ve ihtişamlı aksesuarlar barok tarzın olmazsa olmaz parçaları arasında yer alıyor.
  • Gösterişten uzak kalmak isteyenlerin tercihi ise genelde minimalist dekorasyon oluyor. Bulunduğu yaşam alanında yumuşak renkler tercih ederseniz ve daha az eşyaya yer verirseniz siz de minimalist dekorasyonu evinize taşımız olursunuz.
  • Country dekorasyon ise daha çok konforuna düşkün kişilerin tercih edebileceği bir dekorasyon türüdür. Hem rahatlık hem de şıklık bir aradadır ve genelde ahşap mobilyalardan faydalanılır.
  • Evinde sakinlik ve huzuru tercih edenlerin dekorasyon tarzı mindfull Uzak Doğu’nun kültürünü barındırıyor diyebiliriz. Daha çok renkli aksesuarların kullanıldığı, motive edici yazıların yer aldığı tabloların kullanıldığı ruhunuzu dinlendiren bir tercihtir.

Genel dekorasyon fikirlerini sizinle paylaştık. Peki küçük bir evde yaşıyorsak evimize nasıl bir dekorasyon uygulamalıyız.

Küçük Evler İçin Dekorasyon Nasıl Olmalıdır?

Küçük bir evi dekore ederken nelerden yararlanmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz? Küçük odalar için dekorasyon önerilerini sizinle paylaşacağız.

  • Kullandığınız alandan tasarruf edin.

Odanız küçük ve kullanışsız ise mobilyalarınızı özel yaptırabilir ve böylece hareket alanınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca duvar girinti ve çıkıntılarına uygun yaptıracağınız mobilyalar odanızı daha şık ve farklı bir tarzda gösterecektir.

  • Işıklandırmayı doğru şekilde kullanın.

Tek bir odada kendinize iki ayrı kullanım alanı yaratmak isterseniz ikiye böldüğünüz alanları farklı şekilde ışıklandırma yapabilirsiniz. Mesela otuma grubunuz ile yemek masasını aynı odada kullanmak zorunda iseniz iki alana da farklı ışıklar kullanın. Böylece odanız hem geniş görünecek hem de daha şık bir ortama dönüşecektir.

  • Beyaz tonları ve gün ışığından vazgeçmeyin.

Evinizi dekore ederken kullandığınız mobilya ve aksesuarlar kadar kullandığınız renkler de çok önemlidir. Eğer odanızın veya evinizin geniş ve ferah görünmesini istiyorsanız beyaz ve tonlarını tercih etmelisiniz. Böylece içeri girecek olan gün ışığı ile birlikte bulunduğunuz alan olduğundan çok daha geniş görünecektir.Küçük Ev Dekorasyonu

  • Dikey mobilyalar kullanın.

Evinizde kullanacağınız kitaplık, dolap, raf gibi mobilyalarınızın dar ve yüksek olması alan konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece hareket alanınız genişleyecek ve daha ferah bir görünüme kavuşacaktır.

  • Katlanır mobilyaları tercih edin.

Bir tasarım harikası olan katlanabilir mobilyalar evinizde hem şık bir görüntü sağlayacak hem de küçük odalarınızda kullanım alanınızı arttıracaktır.

Siz de evinizde bu dekorasyon fikirlerini kullanabilir ve uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki dekorasyon yapma işi kişiliğinizi ortaya koyacak ve sizi mutlu edecektir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler