Kivinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

88
Kivinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kivi
Anavatanı Güney Çin olan kivi Çin’in milli meyvesidir. Arındırıcı ve ödem arttırıcı etkisinden dolayı detoks ve diyet listelerinde sıkça kullanılır.

Besin değeri nedir?

Kivinin 100 gramı yani 1 orta boyu 61 kkal’dir. Toplam karbonhidrat değeri 15 gram olup 9 gramı şeker, 3 gramı da diyet lifinden oluşur. 1.2 g protein ve 0.6 g yağ içerir
93 IU A vitamini, 11 mg lutein ve zeaksantin, 0.05 mg B12, 0.1 mg B6 vitamini, 0.3 mg niyasin, 0.2 mg pantotenik asit, 25 mikrogram folat, 7.8 mg kolin, 0.5 mg betain, 92.7 mg C vitamini, 1.5 mg E vitamini, 40.3 mikrogram K vitamini, 34 mg kalsiyum, 17 mg magnezyum, 0.1 mg mangan, 0.3 mg demir, 38 mg fosfor, 312 mg potasyum, 3 mg sodyum, 0.1 mg çinko içerir.
Protein çözücü enzim olan aktiniadin içeriği ile protein sindirimine yardımcı etkisi vardır.

Et veya tavuktan sonra tüketilebilir. Kivi çekirdeği yağı %62 oranında bir omega 3 yağ asidi olan alfa linolenik asit içerir.Kivinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kivinin faydaları nelerdir ?

Yüksek C vitamini ve bir miktar E vitamini içeriği ile bağışıklığı güçlendirici yüksek lifi ile hafif laksatif (kabızlığı giderici) etkisi vardır. Antioksidan etkisi portakal ve greyfurttan daha yüksektir. Yağ oksidasyonunu baskılayıcı etkisi vardır.

Kivinin zararları nelerdir ?

Muz, papaya ve ananas alerjisi olan bireylerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Böbrek rahatsızlığı olanlar potasyum içeriği ile doktor veya diyetisyen kontrolünde tüketmelidir.

Kivili ödem attıran smoothie tarifi

1 adet kivi
1 çay bardağı su
1 salatalık
1 adet kereviz sapı ile blender.

1 YORUM

  1. Kivilerin olmamışı olunca içine bir kaç tane elma atarsanız. Bir iki gün içinde olgunlaşıp muhteşem lezzetlere açık oluyor. Bu bilgide benden size gelsin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here