Kişisel Bakım İçin 6 Kritik Neden

3194
Kişisel bakım

Kişisel bakım, vücut, el ve ayak, saç, ağız ve diş, kıyafet ve genital bölgenin temiz ve bakımlı tutulması anlamını taşmaktadır.

Pek çoğumuz, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek, kendimizi mutlu hissetmek, sevdiklerimize ve başka insanlara daha hoş görünmek için kişisel bakım yaparız. Bazılarımız ise, yoğunluğunu, vakit darlığını veya yorgunluğunu bahane ederek, kişisel bakımına özen göstermez.

Hayatta bize hediye edilen en önemli şeylerden biri de bedenimizdir. Ona iyi bakmadığımız taktirde, fiziksel ve ruhsal sağlığa kavuşmamız çok da mümkün değildir. Başkalarına hoş görünmek elbette özgüven için önemlidir ama, en çok da kendi sağlığımızı düşünerek kişisel bakımımıza ve kişisel gelişimimize özen göstermeliyiz. Mutluluğun en büyük kaynaklarından biri sağlıktır ve sağlık için en önemli faktör kişisel bakımdır.

İşte size kişisel bakımınıza önem vermeniz için 8 önemli neden.

1-) Genç Görünümünüzü Korumak

genc-gorunum

Her canlı şüphesiz ölümü tadacak. Fakat, yaşlılık günlerini görecek kadar ömrü olanlar, genç ve sağlıklı görünümünü korumak için gayret göstermelidir. Hiçbirimiz süper kahramanlar değiliz. Bu yüzden, genç kalmak için sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Üzerimize giydiğimiz bir pelerin ile uçup kaçamayacağımıza göre, bir kavanoz ıspanak yiyerek kabasakalı haklayamayacağımıza göre, sağlığımızı korumak mecburiyetindeyiz. Sağlığımızı korumak için de kişisel bakımımıza dikkat etmemiz gerekmektedir.

2-) Ruh Sağlığını Korumak
Aynaya her baktığınızda, bakımsız, dağınık ve savrulmuş birini görüyorsanız, mutlu olmanız zordur. Ruh sağlığınızı korumak için, kişisel bakımınıza özen göstermelisiniz. Stresten ve depresyondan korunmanın en önemli yollarından biri de, kişisel bakım yapmaktır. Psikolojik rahatsızlıklara yakalanan insanların ciddi bir bölümünün, bakımsız bir görünüme sahip olduğu bilinmektedir. Kişisel bakım ve ruh sağlığı, birbirlerini tetikleyen iki faktördür.
3-) Hastalıklardan Korunmak
Temizlik, hastalıklardan korunmanın en önemli adımlarından biridir. Kişisel bakım sayesinde, kir ve mikroplardan kaynaklanan pek çok hastalıktan korunmak mümkündür. Sağlıklı kalmak, hastalıklardan korunmak ve sağlığı muhafaza etmek için, kişisel bakım büyük bir önem taşımaktadır.
4-) Saygınlık Kazanmak

Saygınlık

Dış görünüş, diğer insanlarla kaliteli bir iletişim sürdürebilmek için önemlidir. İnsanlar, hiç tanımadıkları biri ile ilk tanıştıklarında dış görünüşüne bakarak karar verirler ve iletişimin düzeyini bu karara göre sürdürmeyi tercih ederler. Saygınlık kazanmak için dış görünüş, dolayısı ile kişisel bakım önemli bir unsurdur.

5-) Statü Kazanmak
Çalıştığı işlerde önemli pozisyonlara gelen insanların hemen hepsinin, kişisel bakımına özen gösterdiklerini görmüşsünüzdür. İşiniz de ne kadar iyi olursanız olun, ilerleyebilmek, iyi bir statü elde edebilmek için kişisel bakımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.
6-) Mutlu Olmak

mutluluk


Kişisel bakımına özen gösteren insanların
, özgüvenleri yüksektir ve bu insanlar yaptıkları iş ne olursa olsun saygınlık kazanmış insanlardır. Kendisi ile barışık, sağlıklı ve başarılı insanların mutlu olması daha kolaydır. Aynaya her baktığında bakımlı ve temiz birisi ile göz göze gelmek mutluluk vericidir.

Kişisel bakım sayesinde, sağlıklı, başarılı, özgüvenli, statü sahibi, başarılı ve mutlu bir birey olmak çok daha kolay olacaktır.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz