Kilo Vermenizi Engelleyen Hormonlar Neler Midir?

blank

Kilo verememenin altında yatan birçok sebep olabilir. “Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdim, düzenli spor yapıyorum ama hala kilo veremiyorum” diyorsanız belki de sebep hormonlarınız olabilir.
Hormonlarla ilgili bir bozukluk olduğunda uygun tedavi ile sorun çözülür ve kilo vermenizin önündeki engeller kalkmış olur.

İnsülin Direnci: Dokularda insülin direnci varsa şekerin dokulara alınıp, kullanılması zor olur. Bu durum daha çok insülin salgılanmasına yol açar. Aşırı salınan insülin açlık hissine, daha çok yeme ve atıştırmaya neden olarak bir kısır döngü oluşturur.

blank

Tiroid Hormonlarının Yetersiz Üretilmesi: Tiroid hormonları, metabolizmayı düzenlemektedir. Tiroid bezinin yeterli hormon üretmemesine bağlı olarak kanda az bulunması durumuna “hipotiroidi” denir. Ayrıca tiroid hormonlarının yetesiz salgısı vücutta ödem, kilo alımı, kabızlık gibi durumlara sebep olabilir.

blank

Kortizol Hormonunun Fazla Salgılanması: Kortizol hormonunun fazla salgılanmasını tetikleyen şey ise düzenli stres altında olmak. Çok fazla kortizol salgılamak kas sistemini ve metabolizmayı bozuyor, fazla kilo alımına sebep oluyor.

Cinsiyet Hormonlarının Etkisi: Erkeklerde testosteron azlığı kas gücünde kayba, yağlanma artışına sebep olabiliyor. Kadınlarda ise östrojenin fazla salgılanması yağ birikimine sebep oluyor.

Büyüme Hormonu Fazlalığı: Büyüme hormonunun hipofiz bezinden fazla salgılanmasına bağlı olarak tüm organların orantısız büyümesine, kilo artışına, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskinin artmasına sebep olabilir.blank

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz