Kemoterapi Alan Hastalar İçin Beslenme Önerileri

111
kemoterapi

14 Adımda Kemoterapide Beslenme

 1. Kemoterapi hastalarında genellikle iştahsızlık oluşmaktadır. iştahsız olduğu durumlarda yemek yemesi için zorlamamak gerekir.
 2. Kemoterapi hastaları gün içerisinde ara öğünler yapmalıdır.
 3. Ana yemeklerde sulu yemekler yerine katı ve kalori içeriği zengin besinler tercih edilmelidir.
 4. Kemoterapi hastalarında genellikle bulantı ve iştahsızlık olması normaldir. Bu dönemde yağlı şekerli, kızartma türü besinlerden uzak durmalıdır bunların yerine daha çok tuz içeriği yüksek olan besinler (kraker az yağlı peynir leblebi beyaz toz yağsız makarna gibi) tercih edilmelidir.
 5. Hasta yemeğini Havadar ışık alan, temiz kokan, sevdiği kişilerle beraber ve sevdiği bir müzik eşliğinde yemesi daha uygundur.
 6. Hasta günlük ihtiyacı olan kalori iyi iştahsız olduğu dönemlerde olamayabiliyor bazen bu durumu engellemek için porsiyonu küçük kalorisi yüksek yiyecekler tercih etmelidir. Bunlar sütlü ve meyveli tatlılar cevizli pekmez , bal, taze sıkılmış meyve suları, pilav, makarna, sütlaç ve muhallebi olabilir.
 7. Kemoterapi hastaları kemoterapi aldığı sürece iştahsızlık ve yetersiz oral alımına bağlı olarak hastalarda kas kaybı oluşabiliyor. Kas kaybını engellemek için kişi kırmızı et tavuk balık veya yumurta tüketmeye gün içerisinde özen göstermelidir. Ana öğünlerin en az birinde bu yiyeceklerden bir tanesi kişinin tüketim tarzına göre pişirilip hazırlanmış olması uygundur.
 8. Günlük toplamda 8 9 bardak su içilmelidir. Kişi su içmek istemiyorsa; Ayran, soda komposto suyu, meyve suyu gibi içeceklerle su ihtiyacını karşılayabilir.
 9. Bitki karışımlarının tedaviye yardımcı olacağı düşünmesi ile doktora danışmadan asla bu tür ürünler kullanılmamalıdır.
 10. Kokuya duyarlı olunan dönemlerde yemek kokusundan uzak bir ortamda, yoğurtla veya soğuk yenebilen yiyecekler tercih edilmelidir.
 11. Yemeklerin rahatsız edici kokularını azaltmak ve daha lezzetli hale getirmek için nane ve kekik gibi baharatlar kullanılmalıdır.
 12. Ağır parfüm, sigara ve yemek kokuları gibi kişiyi rahatsız edebilecek kokulardan uzak durulmalıdır.
 13. Bulantı olduğu zaman derin ve yavaş nefes alma egzersizleri yapılmalıdır. Sürekli bulantı varsa kişi televizyon seyretme, müzik dinleme, örgü örme ya da kitap okuma gibi kendini oyalayacak aktivitelere yönelmelidir.
 14. Bazı mentollü şekerlemeler rahatlatıcı olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here