Kalp Ve Damar Cerrahı Olmak

Doktor olabilmek için en önemli olan şey ilk doktor olmayı istemektir. Bunun yanında vicdanlı olmak, insanları sevmeyi, dinlemeyi ve empati yapmayı bilmektir. Bugün doktorluk mesleği, popüler meslekler listesinde başta yer almaktadır. Ancak, bilmek gerekir ki, bu meslek popüler meslek olması nedeniyle   seçilirse, bu son derece yanlış olur. Doktorluk ağır bir meslek grubuna girer. Çünkü bilindiğiniz gibi çalışma koşulları genellikle ağırdır. Resmî bir sağlık kuruluşuna bağlı doktorların  gündüz çalışmalarına ek olarak gece ve hafta sonu nöbetleri de vardır.

Doktor olabilmek için lise mezuniyetinden sonra, tıp fakültesini kazanmak ve ardından uzmanlık için Tıp Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olması gerekmektedir. Bunun dışında başka bir şart aranmaz.

Aile isteğiyle, ya da mesleğin büyüsüne kapılarak bir an içinde bir kararla Tıp Fakültesi 6 yıl okuyabilecek bir okul değildir. Ondan sonra doktor olmak için insani ilişkilerinizin de kuvvetli olması gerekir ve bu şekilde hastalarla diyalog açısından ilişkilerin size avantaj sağlayacaktır. Eğer bu yönünüzün güçlü olmadığını düşünüyorsanız, ya hastalarla çok muhatap olunmayan uzmanlık dalları seçilebilir, ya da bu yönünüzü mümkün olduğu kadar güçlendirmek gerekir.

Tıptaki gelişmeler çok hızlı ilerlendiğinden doktorlar bu gelişmeleri sürekli okuyarak takip etmek zorundadırlar. Bu yüzden başarılı bir doktor olmak için tıp literatürünü kesintisiz takip etmesi çok önemlidir. Son olarak doktor olmak ve mesleğini başarılı yapmak için mümkün olduğu kadar intenziv bir şekilde çalışmak, hatta hafta sonlarında ve tatillerde bile hastanede nöbet tutmak gibi digger çeşitli  görevlerde de fedakarlıkta bulunmak gerekmektedir. Doktor olmak için bunların da kabullenilmesi gereken bir şarttır. Böylece doktorluğu severek,  tatmini yüksek bir meslek olduğundan, bu meslek çalışmaları bir çok doktor tarafından zevkle gerçekleştirilmektedir.

Tıp alanında akademik kariyerler de yapılabilir. Bunun için daha özel çalışmalar aranmaktadır.

Kısacası Ana Hatlar
  1. Çok okumak
  2. Her şey para değildir
  3. Alçak gönüllü olmak
  4. Tutkulu Olmak
  5. Küçük detaylara farkında olmak
  6. Sorumluluk
  7. Konuşma becerisi olmak
  8. Zaman ayırmak
  9. Sabırlı olmak
Kalp Ve Damar Cerrahı Olmak

Şüphesizdir ki Vücudumuzun en önemli organı Kalbimizdir. Kalp ve Damar Cerrahisi kalp’teki sorunlarını ameliyatla (açık cerrahi ile) giderebilen bir Tıp ihtisas dalıdır.

Kalp ve damar cerrahisi ihtisas dalı almak için TUS sınavındaki puanı almak gerekir. Diğer bölümlere göre puanı az olan ancak diğer bölümlere göre en ağır bölümlerden biridir. 6 yıllık ağır, nöbetlerle dolu bir eğitim süreci bulunmaktadır. Yoğun çalışma temposu gereken bir meslek ve sevmeyen kesinlikle yapamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here