Kalp Kriz, Gizli Kalp, Hipertansiyon…

Kalp Kriz, Gizli Kalp, Hipertansiyon...
Kalp Kriz nedir?

Kalp krizi kalbi besleyici koroner arter adlandırılmışımız kalbi besleyen damarların aniden tıkanması sonucu olduğu göğüste yanma, boyuna, çeneye, sırtın arkasına, omuza vuran ağrıyla ortaya çıkan kalp krizi denir.

Nasıl korunmalıdır?

Sıcak havaların artmasıyla, tuz tüketiminden, sıvı alımı azaltılmış olmalı tansiyon artmasıyla kalp krizi tetklenebileceğinden kullandığınız kalp krizi gelişebileceğin-den ötürü sıcaklıktan kaçınılması, tuz tüketim azaltmalı ve ihtiyaçlar gereklidir.

Kimler risk altında?

-Obez şişman hastalar
-Sigara içiciler
-Yüksek tansiyonu
-Kolestrol
yaşı
-Stres
-Depresyon -İleri yaş
-Damar hastalığı olanlar

Gizli kalp nedir?

Herhangi bir belirti göstermeyen kalp hastalığı demektir. Kalp krizinde belirtmiş olduğumuz gibi bir takım şikayetlerin ortaya çıkmasıyla gelişir. Bu şikayetlerin de olmadan kalp krizi geçirilebilir. Bu da gizli kalp demektir.

Neden gençlerde olur?

Yeni çağın hastalığı olarak gerçekleşiyor.
Türkiye de 20 yaşlarındakilerde 3’te birinde ortaya çıkmaktadır.

Hipertansiyon nedir?

Damarın içinde kanın damar duvarına göre yüksek basınca hipertansiyon

denir.Uzun birinde kanın damar duvarlarındaki etkisi damarın iç yüzeyinde hasara yol açar. Yüksek tansiyon nedeniyle organları besleyen damarlarda tıkanma, genişleme veya yırtılma meydana gelebilir. Hipertansiyon organlara giden kan akışını bozarak organ yetmezliklerine neden olabilir.

Yuksek kan Basıncı Adıyla da Bilinen hipertansiyon, uzun Süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ettik damar sistemine verebileceği Hasar NEDENİYLE “sessiz düşman” Olarak da anılmaktadır.

Hipertansiyon belirtileri:

En belirgin hipertansiyon belirtileri arasında aşırı yüksek kan basıncıcına bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk olduğu. Ayrıca hipertansiyon belirtileri arasında;

halsizlik,
yorgunluk,
burun kanaması,
kulaklarda çınlama,
yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma,
bazen çok sık idrara çıkma,
gece uykudan uyanıp idrar yapma
bacaklarda şişlik olabilir.

Hipertansiyon nedenleri nelerdir?

Hipertansiyon nedenleri arasında günlük yüksek tuz alımı, stres, obezit, ailede hipertansiyon öyküsünün olduğu gibi genetik faktörler, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam tarzı, kalsiyum, potasyum, Ayrıca tiroid hastalıkları, böbrek üstü bezi tümörleri, böbreğe giden damarlarda daralma, aort darlıkları, genetik bozukluklar da hipertansiyonu tetikleyici faktörlerle ortaya çıkabilmektedir. Doğum kontrol hapları, çeşitli ağrı kesici türleri de kan basıncını yükseltip, hipertansiyona neden oluyor.

Hipertansiyondan korunma

140/90 mm HG altına düşürmektir. Eğer şeker şeker hastalığı, böbrek yetersizliği ve organ hasarı var ise kan basıncının daha düşük olması hedeflenir. Hipertansiyon tedavisiinin menüsünde yaşam tarzı altında yatar. Aynı anda hipertansiyon tedavisiinin önemli bir tedavisinin ilaç tedavisini oluşturur. Hipertansiyon tedavisi uygulama tarzı, düzenli egzersiz, kilo kontrolü, tuz alımının kısıtlanması çok önemlidir. Tüm atardamarlarına işlem yapılarak kan basıncı kontrol altına alınabilir. İnme, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi hipertansiyonun yarattığı ciddi durumlardan korunmak için erken tanı çok önemlidir. Erken tanı koyulan ve kontrol altına alınan hipertansiyon yaşam kontrolü etkilemez.

Güzel sağlıklı yıllar dilerim …

3000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here