İç Mimari Nedir Ve İç Mimarlığın İncelikleri Nelerdir?

Merhaba,

Bu hafta ki yazım da sizlere dekorasyon dışında iç mimarlık mesleğini ve iç mimarinin inceliklerini ele almak istiyorum.

İç mimari; bir mekanı bütünü ile ele almaktır. Kesinlikle koltuğun rengi, kumaşın deseni, perdenin modeli değildir.Ne yazık ki hala günümüzde iç mimarlık mesleği bu şekilde biliniyor.

İç mimari; insan psikolojisini,mekanın lojistik yerini,iklimini,renklerini,ekonomik durumunu kısaca her alanını tam anlamı ile ele almaktır.

İç mimarlık detaylara hakim olmak,malzeme seçimlerini düzgün ve uyumlu yapmak,mekanın kullanımı kadar görselliğe de önem vermektir.Bu konular bizi mimarlardan ayıran en önemli detaydır.

Aslında iç mimarlık bence sevmeden yapılabilecek bir meslek değil.Neden diye sorulacak olursa,herşeyden önce iç mimarların kendilerine ayırdıkları zaman çok kısıtlı oluyor ve ilgilenmesi gereken kişiler, takip etmesi gereken kalemler belkide her işten daha fazla. Bu yüzden lise yıllarında bu mesleği gerçekten isteyip istemediğimize karar vermemiz gerekiyor.Uykumdan,gezmemden,tatilimden,arkadaşlarımda,ailemden fedakarlık edemem diyen arkadaşlara asla bu mesleği tavsiye etmem.

İç mimarlık,diğer mesleklerden farklı olarak üniversite sınavına ilave özel yetenek sınavı ile alınan bir daldır.Yani,üniversite sınavını kazandıkta sonra isteğiniz üniversitelerin yetenek sınavlarını da kazanmanız gerekiyor.Yanlız bu sınavı kazanmak da son nokta olmuyor tabii kiJYetenek sınavını kazandıktan sonra da sözlü mülakatı da  geçmeniz gerekiyor.Evet bütün bu aşamaları geçtikten ve derin bir nefes aldıktan sonra rahatlayabilirsiniz…Siz artık bir iç mimarlık öğrencisisiniz….

Peki,bu sınavlara nasıl hazırlanılır?Bir iç mimar olmaya karar verdiyseniz,iç mimarlık bölümlerine hazırlayan özel kurslara gitmenizde fayda var.’’Benim zaten çizime yeteneğim var’’diye düşünüyor olabilirsiniz, bence kısa süreli de olsa, en azından çizimin temel kurallarını öğrenmek için kurslara gitmenizi öneririm.İnanın çok faydası oluyor.

İç mimarlık bölümünde okurken sadece okula gidip derslere girerek bölümünüzü tamamlamayın.Okuduğunuz süre boyunca mutlaka işimiz ile ilgili olan bilgisayar programlarını öğrenin hatta kurslarına gidin.Yapabiliyorsanız part time olarak özellikle ‘’iç mimarlık’’ yapan firmalarda çalışın.Bu deneyimler iş hayatınızda işinize çok yarayacağı gibi patronlarınız ve müdürleriniz için de  iyi izlenim kazanmanızı sağlayacaktır.Bunların dışında iş hayatına başladığınız da olduğu gibi öğrencilik hayatınızda da mutlaka yeni malzemeleri,fuarları takip etmelisiniz.İç mimarlık sürekli olarak kendini yenileyen bir meslek olduğu için çağın gerisinde kalmayı kimse istemez!ic-mimari-nedir-ve-ic-mimarligin-incelikleri-nelerdir İç Mimari Nedir Ve İç Mimarlığın İncelikleri Nelerdir?

Peki,mezun olduktan sonra biz iç mimarları nasıl bir hayat bekliyor?

İç mimarlık,okuldaki  kadar kolay değildir.Okulda bizi kısıtlayan birşey olmuyor ancak,iş hayatına başladığınız zaman devreye müşteri ile uyumlu ilişki,ekonomik bütçe,imalat aşaması gibi konular devreye giriyor.

Mesleğimiz de tasarım yapmak kadar önemli olan bir konuda detaylara hakim olmaktır.Yapmış olduğunuz tasarımın uygulama detayını bilmiyorsanız,bu projeyi hayata geçirmek sizin için son derece zor olacaktır.Benim yeni mezun olan iç mimar meslektaşlarıma tavsiyem, önceliğiniz tasarım firmalarında ziyade,inşaatlarda uygulama çizimlerini kontrol eden veya bir atölyede mobilya imalatı kontrolleri yapabileceğiniz işten yana olması.Kısaca,işinizi ilk önce mutfağında öğrenip piştikten sonra tasarımlarınızı hayata geçirmeniz, tasarımınızda ki detayları çözmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Bu şekilde bir mekanı tasarlamaktan ve işinizi yapmaktan daha  keyif almış olursunuz.

İç mimaride önemli olan ve asla atlanmaması gereken diğer konu ise,mekanlarda dikkat etmememiz gereken oran orantıdır.Mekanın metrekaresine göre tasarımlarımız yapmamız gerekir.Bizi ‘’deneyimsiz dekoratörlerden’’(iç mimarlık diploması olmadan iç mimarlık yapan kişilerden)ayıran en önemli özelliğimiz bu olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Psikolog Olmak İçin Hangi Yollardan Geçmek Gerekir? başlıklı makalemizde Psikolog Olmak İçin Hangi Yollardan Geçmek Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here