Pazar, Mayıs 19, 2024

Hipnoz Nedir?

“Hipnoz Nedir? Hipnoz Ne Demek? Hipnoz Çeşitleri Nelerdir?” bir çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Hipnoz uyku ve uyanıklık arasındaki bir haldir. İnsanlar yaklaşık 200 yıldır Hipnoz ve hipnozun tekniklerini kullanmaya devam etmektedir. Hipnoz insanın aklının derinliklerine inmeyi hedefleyen bir haldir. Aslında “Hipnoz Nedir? dersek doğrudan insan psikolojisini ve insanın beynindeki derinlikleri öğrenmeyi hedefleyen bir telkindir diyebiliriz. Bilim adamları hipnoz’ un ilk çıktığı en eski zamanlarda bu yöntemi kötü bulmuş ve reddetmiştir. Daha sonra ise kendi araştırmalarında kullanmış ve denekler üzerinde iyi sonuçlar almışlardır. Hipnozun temelinde hayal dünyasını yönetme ve hükmetme sistemi vardır. Telkinle ve hayal gücüyle kontrol eden hipnoz, tam anlamıyla bir uyku hali değildir. Kişinin uyku ve uyanıklık arasındaki geçiş hali hipnozun asıl tanımıdır. İnsanlar hipnoz sırasında ne tamamen kendilerini kaybederler, ne de tam olarak bilinçleri yerindedir. Bu iki hal arasında bir geçişte bulunan insanların, duygu ve düşünceleri bu durum sırasında denenir. İnsanlar bu hal arasındaki hayali bir dünyaya sıkışmış durumdadır. İnsan beyni hipnoz sırasındayken gerçeği ve hayali bir arada yaşar. Bu da insanlarda uç tepkilere yol açabilir.

Hipnoz Çeşitleri:

hipnoz çeşitleri

a) Geleneksel Hipnoz Nedir:

Geleneksel hipnoz yöntemi terapistlerin en sık uyguladığı hipnoz çeşitlerinden biridir. Genellikle en etkili sonuçlar veren hipnoz çeşitlerinden biri olarak bilinir. Bu tür özellikle terapistlerin uygulaması için kolay bir yoldur. Ayrıca bu hipnoz türü o kadar kolaydır ki, insanlara bu türü öğrenirken uzun eğitimler bile verilmesi gerekmez. Her hipnoz türü her insanda olumlu sonuçlar vermeyebilir. Bu hipnoz türü içinde uygun olmayan insanlar vardır. Özellikle yüksek analitik ve mantık muhakemesi geniş olan insanlarda bu basit yöntem işe yaramayacaktır.

b) Erickson Hipnoz Nedir:

En sık uygulamalardan biri ise Erickson Hipnozdur. Bu hipnoz çeşidi tamamen komutlarla uygulanan bir hipnozdur. Terapiyi yapan kişi tarafından kişinin sürekli bilinçaltına mesajlar göndererek, kişiyi yönlendirmeye çalıştığı bir hipnoz türüdür. Bu hipnoz yöntemi oldukça iyi bir irade ve direnci de istemektedir. Odaklanmak ve gevşemek bu hipnozun başlaması için gerekli olan şeylerdendir. Dolu bir zihin ile Erickson hipnozu başlatılamaz. Gereksiz bir düşünce bile anında bu hipnozu kesebilecektir.

c) NLP:

Ayrıca NLP’ de hipnoz çeşitlerinden biri sayılır. Hipnozun en gelişmiş türlerinden biridir. Diğer hipnoz türlerinin aksine uzun süreli bir eğitim gerektirir. İyi planlanmamış bir NLP terapisi sonuç vermeyecektir. Her adımının planlı ve eğitimli uzmanlar tarafından yapılması gerekir. NLP ile insanların ulaşmayı hedefledikleri her konuda sonuç almak mümkündür. İnsanların özellikle son yıllarda sıkça kullandıkları bir hipnoz tekniği olan NLP, bilinçaltının yönlendirmesiyle başlıyor. Bunun yanında gelişmiş bir hipnoz türü olduğu için, hem yapanın hem yaptırılanın iyi bir eğitim döneminden geçmesi gerekiyor. Çünkü terapiye uygun hale getirilmeyenler, NLP’ ten sonuç alamayacaklardır. NLP ayrıca sigarayı bırakma, zayıflama, depresyondan kurtulma gibi sorunlara yardımcı olmasıyla da biliniyor.

Umarım “Hipnoz Nedir? Hipnoz Ne Demek? Hipnoz Çeşitleri Nelerdir?” adlı makalemi beğendiniz ayrıca dilerseniz yazar arkadaşım Uzman Klinik Psikolog Aslıhan hanımın yazmış olduğu İnsan Nasıl Hipnotize Olur? adlı makaleyi de okuyabilirsiniz.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

5 YORUMLAR

  1. Bilginin gücünü bir kez daha gördük. Hipnoz yöntemini kullanarak insanları etki altına almak mümkün. Zaten kötü yönde kullananları da haberlerden duyuyoruz.

  2. Hipnoz tam olarak “hükmetmek” ya da “kontrol etmek” demek değildir. Hipnoz önermelerle yapılır, ve hipnoz edilen bu önermeye evet ya da hayır diyebilir. Bilinç devreden tam çıkmadığı için insan istemediği cevapları vermez, istemediği davranışları yapmaz. Hipnoz edilen kişiyi yönetmek, hipnoz eden kişinin yönlendirmelerinin ne kadar iyi olduğuna bağlıdır.

  3. abdulkadir polat

    Çevremde böyle şeyler bilen yapan en azından okuyan bir insan yok. Hep merak etmişimdir bu hipnoz konusunu aslında.. çok uzak geliyor böyle şeyler. uzaktan kasıt böyle bir şeyin mümkün olamayacağı gibi. Ama bakalım ne olacak belki bir gün canlı canlı hipnoz izleme fırsatım olur. Belkide hipnoz olan ben olurum 🙂 belkide yapan. Yazınız için teşekkürler

  4. Hipnozla tedavi mümkün mü? Özellikle psikolik hastalıklarda bunu merak ediyorum.

    • Hipnozla tedavi yapılabilir. Yalnız herkeste hipnoz tekniği sonuç göstermeye bilir.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler