Hazar Leman Yakut

Hazar Leman Yakut Biyografisi – Hazar Leman Yakut Kimdir?

hazar leman yakut
Gezgin Hazar Leman Yakut

1989 yılında Ankara’da doğdu. Doğduğu değil doyduğu şehirli olduğuna inanlardan kendisi. Dolayısıyla Ankaralı değil, ailesinde Ankaralı kimse de yok zaten. Babası devlet memuru olduğu ve işi rotasyona tabi olduğu için burada doğdu, sadece kırk gün yaşadı ve sonrasında başka şehirlere yelken açtı. Babasının mesleği nedeniyle hayatı boyunca bir çok kez şehir, ev, okul ve sosyal ortam değiştirdiği için farklı kültürleri tanımak her zaman ilgisini çekti.

Anne tarafı Mardin’li, Baba tarafı Kıbrıs, Selanik göçmeni ve Mersinli olduğu ve hiç bir şehirde 3-4 yıldan fazla yaşamadığı için “Nerelisin?” sorusuna yıllarca net bir cevap veremedi. Üniversite öğrencisi olarak Kıbrıs’a gittikten ve orada 5 yıl yaşadıktan sonra kökeninde kendini en çok buraya ait hisseti ve Kıbrıslı olduğuna karar verdi.

Tek başına ilk seyahatini henüz on yedi yaşında iken ABD’ye yaptı. Değişim programı öğrencisi olarak yaklaşık 2 dönem boyunca ABD’de kaldı ve birçok eyalet gezdi. Üniversite öğrencisi iken Kuzey Kıbrıs’ı otostop ile gezdi ve seyahat etmenin tutkusu olduğunu fark etti.

Mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşti ve Avukat olarak çalışmaya başladı. İşi nedeniyle yaptığı seyahatleri hafta sonu ile birleştirerek gezilerini planladı. Gezisi bol olan bir derneğe üye oldu ve 2014 yılında bu dernekte eşi ile tanıştı. Birlikte yaptıkları İtalya gezisinden sonra mesai dışında kalan vakitlerini gezmeye ayırmaya karar verdiler. Gezerken edindikleri tecrübelerini “Gezginkafalar” isimli hesaptan paylaşmaya başladılar.

2016 yılında evlendiler ve yıllardır hayalini kurdukları 1974 model minibüslerini satın aldılar. İki köpekleri Hellim ve Mızmız ile birlikte minibüsleri Papatya ile gezilerine devam ediyorlar.

Gezgin Hazar Leman Yakut’un yazmış olduğu tüm makalelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.