Pazartesi, Ekim 2, 2023

Göz Sağlığı için Lens Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanlar, kullanılacak olan lensin kalitesini yalnızca fiyatının belirlemediğini göz hekimlerinin uygun gördüğü lensi kullanmanın göz sağlığı için en doğrusu olacağını belirtiyorlar. O halde lens fiyatlarını hangi kriterler belirliyor gelin beraber inceleyelim.

Lens kullanmak isteyenler doğru lensi seçmek için pek çok kriteri de göz onunda bulundurmak durumunda kalıyor. Karar verirken en önemli değerlendirme kriterleri arasında fiyat olmasına rağmen fiyatı belirleyen ve göz sağlığınızı etkileyen konulara da dikkat etmek gerekiyor. Fiyat konusunun hangi donelere göre değiştiğini belirtmeden önce kontakt lens kullanımına dair bazı genel bilgileri paylaşmakta fayda var.

Konuyla ilgili görüş veren hekimler, kontakt lensleri, gözün dış yüzeyinin üstüne doğrudan yerleştirilebilen ve ışığı kırma sorunlarını büyük ölçüde düzeltme işlevine sahip protezler olarak açıklıyor. Günümüzde göz hastalıklarını tedavi etme amacıyla kullanılsa da kozmetik amaçlı olarak da tercih edilen lensler, süregelen çalışmalar ve lens teknolojinin son derece hızlı bir şekilde gelişmesiyle bu konudaki opsiyonların da çoğalmasına neden oluyor.

Numaralı lens satın alırken nelere dikkat edilmeli ?

Lens kullanabilmek artık günümüzde çok kolay ve bu kullanım kolaylığı aynı zamanda kullanım sürelerinin de opsiyonel olmasıyla beraber büyük kolaylık sağladı. Piyasada çokça bulunan lens tiplerini yapılarına göre sınıflandırmak ve bazı fiyat kriterlerini de iyi analiz etmek oldukça önemli.

Yumuşak ve sert lenslerin yapılarına göre bazı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Lens seçerken bu kriterlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten uzmanlar, bu konudaki hassasiyete vurgu yapıyor. Lens fiyatları markaya, modele, lensin niteliğine ve kullanım amacına bağlı olarak değişiyor.

Gözlük takmayı sevmeyenler için önemli kolaylıklar sağlayan lensler, estetik kaygıları da ortadan kaldırıyor. Pek çok kişi için gözlük takmak ekstra bir yükmüş gibi algılanırken, lensler doğal yapısı ve pratik kullanımlarıyla adeta imdada yetişiyor. Özellikle sporcular ve işlerine ilişkin özel durumları olan kişiler için lens kullanmak hayat kurtarıcı bir rol oynuyor.

Gözlük kullanımına kıyaslandığında biraz daha maliyetli olduğu düşünülse de sağladığı kullanım kolaylığı, rahatlık estetik görünüş bu minik maliyeti göz ardı edebilecek kadar küçük kalıyor. Günlük lens kullananlar daha çok pratik kullanıma odaklandığı içim günlük lenslerin kullanımına da ayrıca bütçe ayrılması gerekmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde de lens kullanımına dair maliyetler, lenslerin günlük ya da aylık kullanıma uygunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

lens

Lenslerin türlerine ve kullanım şekillerine göre belirli periyotlarla değiştirilmesi gerektiğini hatırlatan hekimler, bu disiplinin sürdürülebilir olması gerektiğini ve gözde herhangi bir kızarıklık ya da zarar oluşmaması için kısa ve orta vadede kullanım esnasında hijyene önem verilmesini öneriyor.

Lens Optik web sitesini ziyaret ederek hem lens marka ve modellerini görüntüleyebilir hem de en güncel lens fiyatlarına ulaşabilirsiniz ve birçok lens türünü bir arada detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Site aynı zamanda ilk kez lens kullanacaklara ve doğru lens kullanımına dair de bilgileri de aktarıyor.

Lens fiyatlarını belirleyen etkenler neler ?

Uzmanlar lens satın almadan önce pek çok kritere bağlı olarak lens fiyatlarının iyi araştırılması gerektiği öneriyor. Lens Optik sitesinde yer alan lensler için özel filtrelemelerden yararlanabilir ve böylece fiyatları kendi beklentilerinize bağlı olarak inceleyebilirsiniz. Eğer numaralı lens satın almayı planlıyorsanız hekim kontrolünü es geçmemelisiniz. Çünkü bilindiği üzere herkesin göz yapısı lens kullanımı açısından uygun olmayabilir. Örneğin, gözünüzün mikrop kapma konusunda bir hassasiyeti varsa hekiminiz bu durumu göz önünde bulunduracaktır.

Numaralı lenslerin bir bölümü şeffaf bir bölümü de renkli lens olarak kategorize edilmektedir bu kategorizasyonun yanı sıra kullanım sürelerine göre 15 gün ya da 30 günlük kullanım sürelerine göre de sınıflandırılmaktadır. Renkli lens fiyatları görece daha farklı olabiliyor. Göz doktorları renk dışında astigmat ve lens numarası gibi özel durumların da lens reçetesini bire bir etkileyeceğini aktarıyor.

lens

Kullanım süresine uygun bir şekilde lens satın almanın önemine vurgu yapan uzmanlar, 30 günlük bir lens satın alınmışsa, lensi otuz gün kullandıktan sonra lensin atılarak yeni lense geçilmesi gerektiğini önemle hatırlatıyor. Yapılan araştırmalar, kullanım süresi dolan lenslerin kullanılmaya devam edilmesi halinde göz sağlığını olumsuz etkileyebileceğini ortaya koyuyor.

Özetlemek gerekirse lens fiyatları markaya, modele, lensin niteliğine ve kullanım amacına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Renkli, şeffaf, multifocal, özel ve farklı çeşitleri bulunan lenslerin göz doktoruna muayene olup doktor önerisiyle kullanılması tavsiye ediliyor.

Yalnızca lens değil aynı zamanda lens solüsyonu ve diğer tüm lens ürünleri hakkında da detaylı bilgiye ulaşmak için www.lensoptik.com.tr platformunu ziyaret edebilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler