Pazar, Mayıs 19, 2024

Ferhan Şensoy Kimdir?

Türk sinema ve tiyatro tarihinin en önemli isimleri arasında bulunan Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy, 50’den fazla tiyatro oyununda yer alması ile birçok defa aday gösterildiği ”Türkiye Sanat ve Onur Ödülü” isimli ödüle 3 defa ulaşmayı başaran ilk sinema ve tiyatro oyuncu olarak bilinmektedir.

Ferhan Şensoy Hayatı

26 Şubat 1951 tarihinde dünyaya gelen Şensoy, Samsun ilinin Çarşamba isimli ilçesinde hayata geldi. Annesi ilkokul öğretmeni olan Müjgan Şensoy, babası ise bir tüccar ve Çarşamba İlçesi Belediye Başkanı olan Yusuf Cemil Şensoy’dur.

Galatasaray Lisesi’nde başarılı bir eğitim hayatı sonrası mezun olarak ayrılan Şensoy, Grup Oyuncuları isimli tiyatro birliği ile ilk defa sahne deneyimi yaşadı. 1975 yılında Kanada’ya giderek kamera önü eğitimi alan başarılı oyuncu, daha sonra Fransa’ya giderek tiyatro eğitimini tamamladı.

Montreal’de Ce Fou De Gogol oyunu ile Fransa’da ”En İyi Yabancı Yazar” ödülünü kazanmaya hak kazanan Şensoy, daha sonra Türkiye’ye dönerek televizyon dizilerinde oynamaya başladı. İlk kitabı olan Kazancı Yokuşu isimli eseri 1977 yılında yayınlayarak yazarlığa da adım atan ünlü oyuncu, bir gençlik tiyatro merkezi kurarak sayısı binleri bulan ve Ferhan Şensoy hayatını adayan tiyatro öğrencisi yetiştirdi. Eşi Derya Baykal ile 2004 yılında yollarını ayıran başarılı sanatçı, günümüzde hala sanat kariyerine devam ediyor.

Şensoy Kaç Yaşında?

Ferhan Şensoy Kimdir?
Ferhan Şensoy Kimdir?

26 Şubat 1951 yılında gözlerini hayata açan başarılı oyuncu, yönetmen ve yazar; sanat hayatının 49, yaşam süresinin de 69. yılındadır. Birçok kişi tarafından merak edilen ”Ferhan Şensoy kaç yaşında?” Sorusu sonunda 69 yıllık hayatına sayısız sinema ve tiyatro eseri sığdırarak 15 adet kitap yazmayı başaran Şensoy, günümüzde birçok sanat projesinin destekçisi ve görevlisidir. Aynı zamanda birçok tiyatro öğrencisi yetiştirmeye devam etmektedir.

Haldun Dormen Kimdir?

Ferhan Şensoy Sanat Hayatı

1971 yılında amatör bir tiyatro topluluğunda sanat kariyerine başlayarak yüzlerce sanat eserini kariyerine sığdırmayı başaran Şensoy, Kanada ve Fransa’da aldığı oyunculuk eğitimi ile kariyer başarısının ilk basamaklarını attı.

Fransa’da kazandığı ”En İyi Yabancı Yazar” ödülü nedeni ile Türkiye’de de büyük ses getiren ve popülariteye sahip olan Şensoy, daha sonra ülkesi Türkiye’ye dönerek adının altın harflerle yazılmasına neden olan ve birçok sanatsever tarafından bilinen şu eserlere imza attı;

  • Montreal’de Ce Fou De Gogol
  • Fername
  • Beni Ben mi Delirttim?
  • Anna’nın 7 Günahı
  • Fişne Pahçesu
  • Kötü Çocuk
  • Aşkımızın Son Durağı
  • Biri Bizi Dikizliyor

Bu sanat eserlerinin yanı sıra yüzlerce tiyatro oyununa ve kamera önü eserlerinde adı geçen Şensoy, Muzır Müzikal isimli müzikal tiyatro oyunu nedeni ile gerici halk kesimi tarafından büyük bir tepki ile karşılaşarak ülke çapında gündem oldu. Aktif bir şekilde işlediği süre içerisinde birçok siyasi olay ile adı geçen Ferhan Şensoy sanat hayatında; daha sonra çıktığı mahkemede 21 günlük bir hapis süresine çarptırılan Ferhan Şensoy, cezasını tamamladıktan sonra aynı yıl içerisinde çıkardığı Ferhangi Şeyler oyunu nedeni ile de yüklü bir para cezası aldı.

Tekin Akmansoy Kimdir?

Ferhan Şensoy Aile Hayatı

1980 yılında bir meslektaşı ve tiyatro oyuncusu olan Derya Baykal ile dünya evine giren ünlü sanatçı, bu evlilik sırasında 1989 yılında Müjgan Ferhan isimli bir kız çocuğa, 1990 yılında ise Neriman Ferya isimli ikinci kız çocuğuna sahip oldu.

24 yıllık evlilik hayatı sonrası 2004 yılında boşanan çift, bu evlilik sonucunda iki kız çocuğu sahibi olarak boşanma işlemini tamamladı. Daha sonra yapılan magazin haberlerinde yer alan Ferhan Şensoy ve Derya Baykal ilişkisinin bitme nedeni hala tam olarak bilinmezken, Şensoy’un aile hayatı birçok kişi tarafından merak edilen bir konu oldu. İkili boşanma gününden sonra hiçbir zaman yan yana görüntülenmedi.

Umarım “Ferhan Şensoy Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz, “Sanat” alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilere de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler