Pazar, Mayıs 26, 2024

En Çok Tercih Edilen Halı Ölçüleri

Ev dekorasyonlarının vazgeçilmez eşyaları arasında halılar yer alıyor. Ev dekorasyonunda şık bir görünüm elde etmek isteyen kişiler en doğru ölçülerde ve en uygun desenleri içeren halıları almak istemektedirler. Evlerin farklı boyutlarda yapılıyor olması ile klasik 6 metrekare halı çeşitleri görünüm olarak farklılaşmaktadır. Bu farklılaşmayı sağlayan ise klasik 6 m2 olan halıların 2*3 ölçüleri ile üretilirken artık 190*280 gibi farklı ölçülerde üretiliyor olmasıdır.

Özellikle salonlarda ve oturma odalarında 6m2 olan halılar tercih ediliyor. Bunun yanında özellikle oturma odalarının daha küçük olması halinde ise 4 metrekare halı kullanılabiliyor. Halı alırken boyutu gibi dekorasyonun istenen şıklıkta olması için desenine de önem verilmesi gerekiyor.

Halı Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Halı ölçüsü nasıl belirlenir bilinmesi halinde salon ya da oturma odanıza en uygun ölçülerde halıları alabilirsiniz. Halıyı sereceğiniz alanın ölçülerini öncelikle bilmeniz gerekiyor. Halı ölçüsü belirlenirken ne kadar yer kaplaması gerektiği de öne çıkmaktadır. Zeminin parke olması ve halının dekoratif amaçlı kullanılması halinde daha küçük ölçülerde halı alınabilmektedir. Halının tüm zemini kaplaması istendiği takdirde ise halının ölçülerinin büyük olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Satın alacağınız halının ölçülerini belirlerken şu noktaları önceden belirlemeniz gerekiyor.

  • Odanın ölçüleri nedir?
  • Halı koltukların altına girmeli mi yoksa parkeler daha fazla görünmesini mi istiyorsunuz?
  • Odanın şekli nasıl kare mi, dikdörtgen mi?
  • Dekorasyonun tarzı göz önünde tutulmalıdır. Klasik ve sıcak bir dekorasyonda halı koltukların altına girmelidir. Modern dekorasyonlarda ise halı ile koltukların arasında boşluk bulunmalıdır

Salonlarda En Çok Tercih Edilen Halı Ölçüleri

6 metrekare halı salonlarda en çok tercih edilen halılar arasında yer almaktadır. Genel olarak evlerde salonlar büyük olmaktadır. Salonlarda koltuk takımları ve yemek masaları bir arada bulunmaktadır. Bundan dolayı da alınacak halıların çift olması gerekiyor. Alınacak iki halının dekorasyonu tamamlaması gerekiyor. Yemek masasının altında halının masa boyutlarından en az 60 santim büyük olması tavsiye ediliyor. Bu şekilde masada bulunan sandalyeler çekildiğinde halının üzerinde kalabilmektedir.

İhtiyaçların farklılaşması sonucunda 6m2 halılar enleri ve boyları farklı üretiliyorlar. Klasik olarak 2*3 metre olarak üretilen halıların yanında farklı en ve boyda halılar da bulunuyor. En çok üretilen boyutlar arasında 190*280, 190*290, 180*280 yer almaktadır. Siz de salonunuzda ya da oturma odanızda kullanacağınız halının ölçülerini belirlediğinizde bunlar arasından seçimlerinizi yapabilirsiniz. Koltukların ortasında yer alacak halı ile masa altındaki halının ölçülerinin aynı olması şartı bulunmamaktadır.

Oturma Odalarında En Çok Tercih Edilen Halı Ölçüleri

Oturma odaları evlerin en fazla kullanılan bölümleri arasında yer almaktadır. Bu bölümlerde ise daha çok 4 metrekare halı tercih edilmektedir. Elbette halının boyutu odanın büyüklüğü ile mutlaka uyumlu olmalıdır. Oturma odasına halı alınması gerektiğinde odada halının kaplaması istenen alanın ölçüleri alınmalıdır. Bu şekilde satın alınacak halının ölçüleri de belirlenebilmektedir. Odayı en ve boy olarak ölçtüğünüzde halının ölçülerini de belirleyebilirsiniz. Ölçünün kesin olması için mutlaka iki kez alınması gerekiyor. Eğer iki ölçü arasında fark olursa tekrar alarak doğru ölçüyü bulabilirsiniz.

4 m2 halı oturma odalarının zeminlerinin parke olması halinde tercih ediliyor. Bunun yanında zeminin döşemesinin çok görünmesi istenmediği durumlarda ise 6 m2 halı da oturma odalarında kullanılabilmektedir. Odanızın ölçüsünü alarak halı ihtiyacınızı karşılarken mağazaya gittiğinizde ya da online alışveriş yaparken bu ölçüleri belirtmeniz yararlı olacaktır. Bu şekilde uygun ebatlarda halıları inceleyerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Aynı zamanda salon ya da oturma odanız için uygun halıyı kolayca alabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler