Cuma, Mayıs 17, 2024

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir ? HAYATI

Doğum 28 Haziran 1971, Pretoria, Güney Afrika
İkamet Bel Air, Los Angeles, Kaliforniya
Vatandaşlık ·       Güney Afrika (1971 – günümüz)

·       Kanada (1989 – günümüz)

·       Amerika Birleşik Devletleri (2002 – günümüz)

Eğitim ·       Queen’s Üniversitesi,

·       Wharton Okulu (BEc.),

· Pennsylvania Ünıversitesi

Meslek Mucit, girişimci, hayırsever
Oğlan 183 santimetre

 

Tesla motors’un sahibi Elon MUSK kimdir? Tam adı Elon Reeve Musk olan Elon musk 1971 yılında pretoria’da doğmuştur. Babası Errol Musk annesi Maye Musk’dur.

Elon Musk Nereli?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da doğdu. Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak doğdu. Annesinin mesleği Model ve diyetisyendir.

Elon Musk’un Eğitimi

Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra Elon MUSK, Pretoria Boys High School’a geçip oradan mezun oldu. 1988 yılında henüz 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı: “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” ABD’ye taşınmak istiyor ve şöyle diyordu: “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.”

1992 yılında, Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde iki yıl geçirdikten sonra, Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrlıdı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da anadalını seçip, Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ayrıca University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında yan dal diploması aldı. Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı.

Lisans eğitimleri ve Thomas EdisonNikola TeslaBill GatesSteve JobsWalt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla, Musk girmek istediği, “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alan tespit etti. Bu alanlar internettemiz enerji ve uzaydı. ”

Elon Musk İş Hayatı

Kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık $500’a satarak ilk yazılım satışını yaptı.

2003’te Tesla Motors’u, 2002’de SpaceX’i, 1999’da X.com yani PayPal’ı kuran Güney Afrika doğumlu girişimci ve iş adamı olan Elon Musk 28 Haziran 1971 yılında doğdu. Elon Musk 20’li yaşlarının sonunda kendi başlangıç firması olan Zip2’yi Compaq Computer’a sattığında multimilyoner oldu. 2016’da SolarCity’nin satışı ile portfölyösünü destekledi ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın ilk başkanlık zamanlarında danışmanı olarak endüstri liderleri arasındaki duruşunu güçlendirmişti.

Kariyerinin Özeti

SpaceX’in kurucusu

Tesla Motors ile PayPal’ın (orijinali X.com) kurucu ortaklarındandır.

SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı

Tesla Motors’da başkan,

CEO ve ürün tasarımcısı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

Erol MUSK’un Serveti

Elon MUSK’ın serveti Ocak 2020’de 30 milyar dolardır.

Özel Yaşamı

Elon, ilk eşi Kanadalı yazar Justine Wilson ile tanışırken, her ikisi de Ontario Kraliçe Üniversitesi’nde öğrenciydi. 2000 yılında evlendiler ve 2008’de ayrıldılar. İlk oğulları Nevada Alexander Musk, 10 haftalıkken ani bebek ölüm sendromundan (SIDS) öldü. Daha sonra tüp bebek yoluyla beş oğlu oldu 2004’te ikizler, ardından 2006’da üçüzler. Beş oğlun hepsinin velayetini paylaştılar.

2008’de Musk, İngiliz aktris Talulah Riley ile çıkmaya başladı ve 2010’da çift evlendi. Birden fazla ayrılma ve birleşmenin ardından. Boşanma davası 2016 sonlarında sonuçlandırılmıştır.

Musk, 2016 yılında Amerikalı aktris Amber Heard ile çıkmaya başladı, ancak ikisi bir yıl sonra ayrıldı.

7 Mayıs 2018’de Musk ve Kanadalı müzisyen Grimes, çıkmaya başladıklarını açıkladı. 8 Ocak 2020’de Grimes ilk çocuğuna hamile olduğunu açıkladı.

Hayır işleri

Başkanı olduğu Musk Foundation (Musk Vakfı), bilim eğitimi, çocuk sağlığı ve temiz enerji üzerine hayır işlerine yoğunlaşmış durumdadır. Musk aynı zamanda yenilenebilir enerjiyi teşvik eden X Prize Foundation’da da mütevellidir. Diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlardan olan Space Foundation (Uzay Vakfı), National Academies Aeronautics and Space Engineering (Milli Havacılık ve Uzay Mühendisliği Akademileri), Planetary Society (Gezegenler Derneği), ve Stanford Engineering Advisory Board (Stanford Mühendislik Danışmanlık Komisyonu) yönetim kurullarının da üyesidir. Ayrıca Musk California Institute of Technology’nin de mütevelli heyetinin üyesidir.

2010 yılında kendi vakfı aracılığıyla afet bölgelerindeki kritik ihiyaçları karşılamak adına güneş enerji sistemlerine bağış yapmak için milyon dolarlık bir program başlattı.

Musk’ın 2001 yılında Mars’ta küçük bir sera kurup bitki yetiştirmek amaçlı “Mars Vahası” adlı planları vardı. Ancak insanlığın uzayda dolaşabilmesini engelleyen sorunun roket teknolojisinin gelişmemesinden kaynaklandığı sonucuna vardığında bu projesini askıya aldı. Bu konuyu ele almak ve gezegenler arası devrimsel roketler yapmak için SpaceX’i kurdu.

Musk’ın uzun vadeli amacı SpaceX vasıtasıyla uzayda gezinen bir medeniyet yaratarak insanlığa yardım etmektir. Musk’ın felsefesi ve problemi çözmek için gerekli olan şey tanımı IEEE yayını olan “Elon Musk: Paypal, Tesla Motors, ve SpaceX’in bir kurucusu” yayınında ve “Risky Business” (Riskli İş) makalesinde verilmiştir.

Musk Nisan 2012’de The Giving Pledge’e (Verme Yemini) katıldı ve servetinin çoğunu hayır işlerine bağışlayacağını taahhüt etti. Musk ilk önce Warren Buffett ve Bill Gates sayesinde meşhur olan kampanyaya aralarında Arthur Blank ve Michael Moritz’in de bulunduğu Amerika’nın en zengin ailelerinden ve kişilerinden oluşan 12 kişilik grupla üye olmuş oldu.

Umarız “Elon Musk Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz “İş İnsanları” alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler