Pazar, Mart 3, 2024

Diş Teli Fiyatları

Toplumun bir kısmından, görülen ve duyulan; ” Evde yamuk diş düzeltmek mümkün mü?” gibi bir soruya verilebilecek en iyi cevap diş teli tedavisine başlaması olacaktır, çünkü yamuk dişlerin evde düzeltilmeye çalışılması pek de sağlıklı sonuçlar vermeyecektir. Uzman bir diş hekimi tarafından tedavi görmeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır. Eğer siz de diş teli fiyatları ne kadar? diye merak ediyorsanız aşağıda bulunan diş teli hakkında yaptığımız bilgilendirmeye bir göz atabilirsiniz.

Diş teli nedir?

Diş telleri, metal veya seramik braketler ile dişleri birbirine bağlayan yapıştırıcı malzemeden yapılır. Ortodontist, bu tür bir cihaz ve yanlış hizalanmış dişlerin tedavisinde uzmanlaşmış doktorlara verilen addır. Diş tellerinin başarı oranları, tedavinin başladığı yaşınıza ve tedavi hedeflerinizin ne olduğuna bağlı olarak değişir. Doktorlar, diş tellerinin genellikle onları kullanan kişiler için çok etkili olduğunu, ancak bunların etkililiğinin kişiye ve ortodontistlerinin talimatlarını dikkatlice takip etme yeteneklerine bağlı olduğuna dikkat çekiyor.

Diş teli tedavisi nedir?

Diş teli tedavisi, dişlerin görünüşlerini ve çalışma şekillerini iyileştirmek için dişlerinizi düzeltmenin bir yoludur. Çarpık ve yamuk dişler, kaç yaşında olursanız olun veya dişleriniz hangi durumda olursa olsun gerçek bir problem olabilir. En büyük darbe, kişinin kendine olan özgüvenini kaybetmesi olacaktır, çünkü yanlış hizalanmış ve alışılmadık şekilde yerleştirilmiş dişlerin, pek de göze hitap ettiği söylenemez.

Diş teli tedavisi ne zaman yapılmalıdır?

Çoğu insan diş teli tedavisini gençken uygulamayı tercih eder, çünkü diş teli tedavisi, maalesef kısa süren bir işlem değildir, dişin durumuna göre süreye diş hekimi karar vermektedir. Ancak tabii ki sadece gençler değil, yediden yetmişe diş hekiminin uygun gördüğü, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden diş teli ne zaman yapılmalıdır? için belli bir yaş ya da zamanın bir önemi olmadığını anlayabiliriz. Siz onları takarken, diş telleri dişlerinizi yavaşça düzeltip hizalar, böylece normal ve simetrik bir gülüş elde edersiniz.

Diş teli fiyatları

Güncel diş teli fiyatları ne kadar?

Fiyatlar genelde sadece alt veya sadece üst diş teli fiyatları olarak değişkenlik gösterebiliyor. 2021 yılında diş teli fiyatları, 2.500₺ ile 6.500₺ arasında olmakla birlikte dişinizin durumu ve diş hekiminden kaynaklı olarak değişim göstermektedir. Tek çeneye uygulandığı takdirde ortodonti fiyatları, 2.500₺-3.500₺ iken, çift çeneye diş teli tedavisi uygulandığında bu fiyat aralığı, 4.500  ila 6.500₺ civarında olabilmektedir.

Diş teli fiyatını etkileyen faktörler nelerdir?

Dişlerinizde bulunan rahatsızlıklar ve diş teli tercihiniz gibi sebeplerin, diş teli fiyatını etkileyen faktörler olduğunu söyleyebiliriz. Bu faktörler;

 • – Dişin ne kadar çarpık olduğu,
 • – Çene diş teli yapısı,
 • – Diş teli malzeme özelliği,
 • – Çenenin fazla önde veya geride olması,
 • – Diş etlerinin, gülümsendiğinde fazla görünmesi,
 • – Çene, damak darlığı gibi bozukluklar olması,
 • – Dişler ayrıksa, arada bulunan boşluk mesafesine göre fiyatlar değişebiliyor.
 • – Kullanılan diş teli çeşitleri de fiyat değişimine sebep olmaktadır.

Diş teli nasıl takılır?

Diş teli şu şekilde takılır;

 • – Dişlerin temizlendiğinden emin olunur,
 • – Braketleri yapıştırmak için her dişin arasına tutkal konulur,
 • – Telleri tutmaya yarayan braketler, dişlere yapıştırılır,
 • – Yapıştırıcıyı sabitlemek için mavi bir ışık yakılır,
 • – Braketler ve bantlar sıkıca yerine oturduğunda, braketlere teller yerleştirilir.

Diş teli fiyatları

Diş teli tedavi süresi ne kadar olur?

Bu, dişlerinizin pozisyonunun ne kadar bozuk olduğuna bağlıdır. Birkaç aydan iki buçuk yıla kadar bir süre alabilir. Çoğu kişi bir ila iki yıl içinde tedavi edilebilir. Bu sebepten, diş teli tedavi süresi ne kadar uzun olabilir, diş hekiminizden bilgi almanız size en kesin yanıtı sağlayacaktır.

Diş teli çeşitleri nelerdir?

 1.  Diş teli tedavisine karar verdiniz, peki diş teli çeşitleri nelerdir? Sizin için en uygun diş teli hangisidir? Diş teli çeşitleri 4′ e ayrılır, bunlar;
 2.  Metal / geleneksel diş telleri.
 3. Şeffaf diş teli: Farkı, braketlerin dişin renginde yapılmasıdır.
 4.  Lingual görünmez diş telleri: Bu tellerdeki braketler dilinize bakacak şekilde dişlerinizin arkasına takılır.
 5.  Şeffaf Plaklar: Tel olmadan çıkarılıp takılabilen aparatlardır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler