DERS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 ALTIN KURAL

1681
DERS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 ALTIN KURAL

çalışmak isteyenlerin neden çalışamadığı, çalışırken çalıştıklarından bir şeyler anlamaması gibi bir çok sorun mu yaşıyorsunuz? Çalışan kişilerin bazı önemli püf noktaların farkında olmamasından yada dikkate almamasından kaynaklanıyor. Herkesin kendince yorumları oluyor çalışan kişinin çalışma yöntemi hakkında ama genel olarak tam anlamıyla yol gösteren yoktur. Bu durumlar böyle çalışan öğrenciler yanlış yönlendirilip ve öğrencilerin psikolojilerinin bozulmasına da neden olabiliyor. Sizlere ders çalışırken dikkat edilmesi gereken 10 altın kural makalemde paylaşacağım. Sizlerde bu makalemde yazdıklarıma dikkat edip tam anlamıyla yerine getirdikten sonra ders çalışmaktan hem keyif alacaksınız hemde herhangi bir sorun yaşamak zorunda kalmayacaksınız. ders-calisirken-dikkat-edilmesi-gereken-10-altin-kural-1 DERS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 ALTIN KURAL

 1. Öncelikle eğitim hayatınızı doğru bir şekilde sorgulamanız gerekiyor. Ders esnasında doğru bir şekilde dersi dinliyor musunuz? Ders anlatılırken başka şeylerle mi ilgileniyorsunuz? Ders anlatılırken önemli noktaları not alıyor musunuz? Sizler bu denilenleri doğru bir şekilde yaparsanız en önemli ve ilk altın kuralı gerçekleştirmiş olacaksınızdır.
 2. Ne zaman çalışmanız gerektiğini bilmeniz ve o gün çalışmaya karar vermeniz gerekiyor. Bu şekilde en doğru zamanı belirleyip ve bu zaman dilimine göre kendinizi ayarlamış olacaksınızdır.ders-calisirken-dikkat-edilmesi-gereken-10-altin-kural-1 DERS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 ALTIN KURAL
 3. Uyku; her zaman için dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkat edilmediği takdirde kişinin dirençliğini düşürüp enerji kaybına sebep olur ve dikkat bozukluğuna sebep olur.
 4. Nerede çalışacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ders çalışacağınız alanın size uygun olması gerekiyor.
 5. Belirli bir ders programı oluşturun. Neye çalışacağınıza daha önceden karar veriniz. Sınav haftası veya sadece konu işlenen günlerde neye ne zaman çalışmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor.ders-calisirken-dikkat-edilmesi-gereken-10-altin-kural-2 DERS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 ALTIN KURAL
 6. Ders çalışmadan önce size gerekli olan araç ve gereçleri hazırlayınız. Ders çalışma esnasında size lazım olan araç gereçleri daha önceden hazırlayın. Hazırda yoksa da tedarik edin. Sizin daha etkili ders çalışmanız ve konsantrasyonunuzun bozulmaması için önceden hazırlıklı olmanız gerekiyor.
 7. Herkesin bünyesi değişkenlik gösterdiği için gece mi çalışmanız gerekiyor yoksa gündüz mü çalışmanız gerekiyor? Diye bir soru işareti belirlenebilir. Size tavsiyem hem gündüz hemde gece 2,3 defa denemeniz genel olarak size hangi saatin daha verimli olmasını sağlıyorsa o saatte çalışmanız en doğrusudur.ders-calisirken-dikkat-edilmesi-gereken-10-altin-kural DERS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 ALTIN KURAL
 8. Çalıştığınız konuları her zaman için tekrar ediniz. Tekrar etmek tekrar konuların üzerinden geçmek sizi mükemmelleştirir. Bir elmas misali sildikçe parıldar. Sizde çalıştıkça daha iyi öğrenmiş olursunuz bu durumda.
 9. Sürekli ders çalışma arada mola ver ve biraz rahatla. Bu şekilde daha çalışma tempon da düşmemiş olur. Daha sağlıklı daha doğru bir şekilde çalışmış olursunuz.
 10. Olumlu düşünün kendinize güvenin. Yapamam edemem demeyin. Özgüvenli bir şekilde hareket edin. Kesinlikle ders çalışırken kendinize olan güveninizden şüphe etmeyin. Bu şekilde daha etkili ve daha doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir? başlıklı makalemizde beden dili, Beden Dili Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir? ve beden dili neden önemlidir hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

 1. Ders çalışırken çocukların dikkat dağıtacağı herşeyden uzak tutsak bile, bizim kız ders yaparken bir bakıyorum elinde başka bir şey oyun oynuyor. İki dakika içeri çay almaya gitsem peşimden kalkıp evin içinde koşturuyor. Ders için dikkatini bir türlü toplayamıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here