Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir?

Merhaba

Bilgi Kılavuzu ailesine katılmış olmanın mutluluğu ile iç mekan dekorasyonu ile ilgili her hafta farklı bir konuyu ele alacağız.

Son yıllarda ev dekorasyonunda hikayesi olan mekanlar yaratan ‘vintage’ ekolünü ele alacağız.

;

Geçmişte herhangi bir dönemin karakterini ve özelliklerini yansıtan ürünlerini vintage olarak adlandırabiliriz. Eskiliğin moden çizgilere yansıması olarak da nitelendirebileceğimiz vintage ürünler size geçmişin izlerini hissettirmek için en etkili objelerdir. Bu objeler ev dekorasyonunda estetik anlamda mekana ayrı bir hava katıp, karakteristik tavrıyla sıcak duyguları tetikler. Tarih konusunda bir uzlaşmaya  gidilememişse de 1920-1950 tarihleri arasında kullanılan ve dönemin modasının ürünlerini evinizin konseptiyle harmanlaşmasıyla oluşur.dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir-1 Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir?

Mükemmeliyetçi ,sade,pürüzsüz modern mekanlar sizi heyecanlandırmıyorsa vintage sığınacağınız liman olabir. Gösterişten uzak,insana huzur veren pastel tonları dekorasyonda hakimiyet gösterir. Vintage dekorasyonda beyaz,toprak tonları,yeşil,açık pembe,mavi renkleri mobilya,aksesuar ve perdelerde görülmek istenen renklerdir. Ulaşılmak istenen genel hava soğuk renksiz görüntüden uzaklaşıp;sıcak,renkli ve tarih kokusunun günümüze sızıvermesidir.dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir-2-197x300 Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir?

dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir-3-201x300 Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir?

 

 

 

 

 

 

dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir-4 Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir?

Pastel tonlar hakim olan duvarlar üzeri genellikle sıcak tonların kullanıldığı mobilyalar salon tasarımlarında dikkat çeker. Salon tasarımında sadelikten yanaysanız sade bir koltuk takımının yanında çiçekli kumaştan oluşan bir berjer iyi bir seçim olacak. Yanı sıra abajur ,vazo,şamdan vb. objelerde renk kullanarak bir denge oluşturabilirsiniz. Perde ve koltuk takımının renk tonlarını uyumu genel denge açısından önemli bir husustur ve gözardı edilmemelidir. Sade koltuk kumaşlarınızın ile desenli yastıklar hoş bir görüntü oluşturacaktır. Tarihe meydan okuyan bir sandığı oturma odanızda sehpa olarak kullanmak mekanın ruhuna gayet uyumlu olacaktır.

dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir-5 Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir?

Yatak odasında yatağın star parça olduğunu unutmamakta fayda var. Ferforje yatak  ya da eskitme ahşap istenilen görüntü için biçilmiş kaftan olabilir. Eskitme ahşap bir komodin üzeri çiçek desenli kumaş abajur tercihleriniz arasında olması faydalı olacaktır. Tarihin dokunuşlarını üzerinde tüm asaletiyle taşıyan kapıları yatak odanızda tüm zarafetiyle bulundurmak farklı bir yaklaşım olabilir.  Aynalar ile kombinasyon oluşturup dekorasyonu heyecanlı hale getirebilirsiniz.  Makyaj masasında kullanacağınız ahşap sandalye ve sandık odanın genel havası için olumlu etkiler yaratacaktır.Renkli bir vazo ve çerçeve ile dekorasyona destek olabilirsiniz. Odanızın tasarımında renkleri cesurca kullanmaktan alıkoymayın.

dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir-6 Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir?

Şüphesiz zamanımızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz  evimizin en önemli alanı mutfakta da vintage bir dekorasyon çok keyifli olacaktır.  Tasarımda genel havanın algılanması ve ruhunuzda sıcaklığı hissetmek için mutfak dolapları ,perde ,masa ve sandalyelerin karakteri etkin rol oynar. Mutfak dolaplarında açık tonlarda eskitme ahşap kullanımı mekanın daha ferah algılanmasını da sağlayacaktır. Perdelerde kalın çiçek desenlerinin kullanımı istenilen görünüm için iyi bir seçim olacaktır. Mutfakta açık pembe ve tonlarının kullanımı sıcak bir görüntü oluşturacaktır. Vintage tabak,fincan,çaydanlık gibi mutfak gereçlerinin kullanımı geçmişe dokunan bir mutfak görüntüsü sağlayacaktır.dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir? Vintage mobilyalar evin en şık köşelerinde konumlandırılırken,geçmişe yolculuk yapmamızı sağlayan aksesuarlar; başta duvarlar olmak üzere evinizin çeşitli alanlarında boy gösterir. Vintage mobilyalarını aile büyüklerinin evlerinden , tarzın mobilya ve aksesuarlarını satan antikacılardan ya da koleksiyonculardan temin edebilirsiniz. Dekorasyonda ince perdelerin yerine kalın çiçekli, desenli perdeler hüküm sürer. Koltuk ve sandalyelerde ahşabı renkli kullanılıp,döşeme kumaşında çiçek desenlerinin kullanımı dikkat çekmektedir.Bu tarzın dikkat çeken özelliklerinden biri de aksesuarda renk kullanımında cesurca hareket etmektir.dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir-7 Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir?

Nostaljiyi iliklerine kadar hissetmek isteyenler için eskitme mobilyalar iyi bir tercih olacaktır.Mevcut mobilya ve aksesuarlarınızın çeşitli boyama ve kaplama tekniklerini kullanarak hedeflediğiniz tasarım diline ulaşabilirsiniz. Sandık, koltuk, abajur, ayna, dikiş makinesi, dolap gibi parçalar boyamanız için etkileyici olacaktır. Bu noktada dikkat etmemiz gereken nokta objelerin görünümünden uzaklaşmamak. Asıl malzeme ve görünüşler baza alınarak yenileme işleme yapılmalıdır. Aksi takdirde ürün yenilenme sonrası genel havasından uzaklaşabilir.

dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir-8-199x300 Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir? dekorasyonda-vintage-ekolu-nedir-9-201x300 Dekorasyonda ‘Vintage’ Ekolü Nedir?

Vintage ekolünün en önemli özelliklerinden biri de yaratıcılıkta uçsuz bucaksız davranma özgürlüğü sağlamasıdır. Yıllara meydan okuyan çiçek sulama kabınız  banyonuzda her an  duş başlığına dönüşebilir. Hurdaya ayrılmış eski bir araba bir bakmışsınız salonunuzun koltuğu oluvermiş. Vintage ürünleri dekoratif bir öge gibi düşünmeyip bir işlev de vermek sizler için kullanışlı bir objeye dönüşmesini sağlayabilir.Eski bir fıçıyı kitaplığa dönüştürmek,yıllanmış bir valizi sehpa olarak kullanmak,anneannenizin dikiş makinesini banyoda değerlendirmek  yeni işlevler kazandırma adına örnekler olabilir.

Evimizin dekorasyonunda vintage ekolünü yaşatırken titiz davranmamız gerektiğini bir yerlere yazmakta fayda var. Mekanda etkili ve dengeli dokunuşlar yapmayı hedef edinmeliyiz. Aksi taktirde aşırıya kaçıp tüm vintage ürünlerin birbiriyle yarışmasına sebebiyet verebiliriz. Bu da kullanıcıların gözlerinin yorulmasına ve mekanda iken dikkati hangi noktaya toplaması konusunda kararsızlığa sevk edecektir. Kullanıcı mekanı deneyimlerken aldığı haz kısa süreli olup mekan bulunmama isteğine kadar gidecektir.Ana parçaları toplamaya odaklanıp etkili bir dokunuş yapmak çözüm olabilir.

Bir önceki yazımız olan 2019 Yılı Dekorasyon Modası başlıklı makalemizde 2019 modası, Banyo ve dekorasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

  1. Yazı için teşekkürler. Dekor konusunda birçok çalışma yapmıştım öğrenciliğim zamanında. Hatta odaların dekoru için ilk nokta kuralını ilk öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Tek bir noktadan dekora başlayıp son kısımdan çıkma işlemi birçok işlerimizde yer alırdı. Yazıda belirtilen dekorasyon ise kalabalık ve ışıltılı görüntüleri seevenler için hoş bir paylaşım olmuş. Tekrar teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here