Çocuk Odalarında Ve Çalışma Alanlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuk Odalarında Ve Çalışma Alanlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Okulların açılmasına az bir zaman kaldığına göre, çocuklarımızın odalarının da dekorasyonlarını gözden geçirme vakti geldi demektir.

Peki, sizler çocuklarınız çalışma alanlarını en doğru şekilde nasıl planlayacağınızı biliyor musunuz?

Okula başlayan çocuklar, okul öncesi döneme göre daha farklı bir döneme giriş yapıyorlar ve ebeveynlerede bu konuda oda dekorasyonları yenilemeleri açısından görevler düşüyor.

Ebeveynler, çocuklarınızın da artık yetişkin birer birey olduğunu unutmadan, onların fikirlerini, beğenilerini, zevklerini ve tercihlerini dikkate alarak, istediklerini sorarak, çalışma alanlarını ve odalarını beraber tasarlamalıdırlar. Bu şekilde davranarak, çocuklarınızın odasını sahiplenmesi ve daha istekle ders çalışmalarını sağlamış olursunuz.

Çocuklarınızın çalışma odalarında en önemli konular;  ne renk olmalı, aydınlatması nasıl ayarlanmalı, aksesuar seçimleri nasıl olmalı.

İlk olarak evin veya herhangi bir alanın her köşesinde olduğu gibi, çocuklarımızın odalarında da en önemli konu tabii ki aydınlatmadır. Çalışma alanları veya çalışma masalarının olduğu kısım maksimum düzeyde doğal ışık almalıdır. Eğer bu mümkün değilse, endirekt aydınlatma ile en doğal aydınlatma sağlanmalıdır. Doğal ışık diye üzerinde durmamım nedeni; beyaz veya renkli ışık çocuğunuzun her zaman dikkatini dağıtacak ve çalışma ortamından uzaklaşacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca doğal ışıktan yana olmalısınız. Günün ilerleyen saatlerinde ise, yine gün ışığı veren bir masa lambası çalışma ortamı için son derece faydalı olacaktır.cocuk-odalarinda-ve-calisma-alanlarinda-nelere-dikkat-edilmelidir-2 Çocuk Odalarında Ve Çalışma Alanlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diğer önemli bir konu ise; çalışma odalarında veya çocuk odalarında duvar renginin önemi. Odayı olabildiğince ferah, rahat, aydınlık ve büyük gösterecek renkler seçmekte fayda var. Unutmayalım ki bütün odanın duvarların kırmızı, turuncu veya son derece canlı renkler hakim ise, çocuğunuz ders çalışmak için yeterli konsantrasyon sağlayamayacaktır. Bu nedenle, açık yeşil, açık mavi veya açık mor tonları yani daha soft renkler kullanmanızda fayda var. Böylece hem ferah alanlar sağlayacak hemde daha rahat çalışma ortamları sağlamış olacaksınız.cocuk-odalarinda-ve-calisma-alanlarinda-nelere-dikkat-edilmelidir-1 Çocuk Odalarında Ve Çalışma Alanlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocukların çalışma odalarında ki en önemli unsur ‘’DİKKAT’’tir. Okul çağında olan çocuğunuzun odasında duvarları süslemek veya duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız, mümkün olduğunca soft desenler ve abartısız objelerden yana tercihiniz olsun. Çalışma masasının duvarında ise sadece notlarını asabileceği mantar pano ve notluklar yeterli olacaktır. Böylece dikkatinide üst seviyede tutmuş olursunuz.

Aslında en doğru olan çalışma düzeni, çalışma odası ve oyun alanlarını ayırmaktır. Fakat ne yazık ki bu çoğu evlerde bu mümkün olmuyor. Bu konuda en azından çalışma masası ile oyun masasının yan yana olmamasında fayda var. Ancak bu demek değil ki çoçuğunuzun eğlenceden uzak tamamen ders odaklı yaratmanız. Mutlaka derslerini veya çalışmalarına ara verdiklerinde kafalarını dağatacak alanlar yaratın. Mesela; ufak bir koltuk koyarak bir kaç dakika gözelerini dinlendirabilecekleri veya müzik dinleyebilecekleri alanlar olabilir.cocuk-odalarinda-ve-calisma-alanlarinda-nelere-dikkat-edilmelidir Çocuk Odalarında Ve Çalışma Alanlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çalışma masasının nasıl olması konusuna gelirsek, mutlaka bol çekmece ve dolaplı olmalı. Çünkü aradığını kolayca bulmalı ve istediğini arayarak zaman kaybetmemeli. Çalışma masasının sandalyesi ise son derece ergonomik ve kumaş kaplamalı olmalı. Bel ve çevresinde ağrı yatarmamalı, çok uzun süre oturulacaksa çok yumuşak kaplama seçilmemeli.

Şimdiden okula başlayacak olan öğrencilere başarılar ve ebeveynlerine kolaylıklar dilerim.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonun İnceliğinde Aynanın Etkisi Nedir? başlıklı makalemizde Dekorasyonun İnceliğinde Aynanın Etkisi Nedir? ve Dekorasyonun İnceliğinde Aynanın Etkisi? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here