Pazartesi, Ekim 2, 2023

Çetin Tekindor Kimdir?

Dizilerde oyunculuğuyla dikkatleri çeken Çetin Tekindor kimdir? Tekindor sinema, televizyon ve tiyatro sanatçısıdır. Aynı zamanda film ve karakter seslendirmeleri yapmaktadır.

Çetin Tekindor Hayatı

Babam ve Oğlum filmindeki başarısı yıllar geçse de unutulmayan oyuncu Çetin Tekindor hayatı hakkındaki bilgiler arasında Sivas doğumlu olduğu bilgisi yer alır. Tiyatronun başarılı oyuncuları arasında yer alan Tekindor Ankara Devle Tiyatrosu’nda aldığı eğitim sonrasında çalışmaya başlar. Tiyatro oyunlarında yer almasının yanı sıra Bilkent ve Hacettepe Üniversitelerinde tiyatro ile diksiyon alanlarında dersler verir.

Tekindor Kaç Yaşında?

Oyuncu 16 Temmuz 1945 doğumludur ve günümüzde 74 yaşındadır. Yengeç burcu olan oyuncunun boyu 1.70’tir. Usta oyuncunun kilosu ise 77 kg’dır. Rol aldığı Babam ve Oğlum, Karşılaşma ve Mutlu Son isimli filmlerindeki başarılı oyunculuğu nedeniyle en iyi erkek ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülleri almıştır.

Çetin Tekindor Sanat Hayatı

 • 1970 yılında tiyatro sanatına adım atan Tekindor sanat hayatı Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Hep Vatan İçin oyunuyla sahneye çıkmasıyla başlar. Oyuncunun 1970 yılı sonrasında dizi ve tiyatro sahnelerinde yer aldığı yapımlar şunlardır;
 • Tiyatro oyunları yanı sıra seslendirme sanatçısı olarak hizmet verir. İlk seslendirmesini 1976 ile 1977 yıllarında Trt için yapar.
 • 1983 yılında yer aldığı Küçük Ağa dizisiyle oyunculuk alanında kendisini tanıtmayı başarır. Dizi Trt ekranlarında yayınlanır.
 • Usta oyuncunun sinemayla tanışması ise 1987 yılında Müjde Ar’la birlikte yer aldığı Kaçamak filmi olur.
 • 1999 yılına kadar çeşitli dizi ve tiyatro projelerinde yer alan oyuncu 1999 yılında yayınlanan Yılan Hikayesi dizisiyle tv izleyicisi tarafından tanınır.
 • Daha sonra 2000- 2018 yılları arasında Üzgünüm Leyla, Bir İstanbul Masalı, Çaylak, Asi, Anadolu Kaplanı, Bir Çocuk Sevdim, Karadayı ve İçerde dizilerinde yer alır.
 • İçerde isimli dizide canlandırdığı Kebapçı Celal karakteri büyük yankı uyandırır.
 • Tekindor’un sinemada büyük başarı elde ettiği yapım ise Babam ve Oğlum isimli dram filmi olur. 2005 yılında gişeye giren film rekor kırar. Aynı zamanda oyuncu bu filmdeki başarısıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülü alır.
 • Tekindor’un diğer sinema filmleri ise Anlat İstanbul, Dedemin İnsanları, Babam, Av Mevsimi ve Dersimiz Atatürk isimli filmlerdir.
 • Ünlü oyuncunun rol aldığı son film ise Kore Savaşı’nı anlatan ve Güney Kore ile Türkiye’nin ortak yapımı olan Ayla filmidir. Tekindor bu filmde Süleyman Dilbirliği isimli filmin ana kahramanı olan Kore Gazisi’ni canlandırmıştır.
 • Oyuncu dizi, sinema ve tiyatro dışında yabancı filmlerde seslendirme yapmıştır. Genellikle Robert Redfort isimli Amerikalı oyuncunun yer aldığı filmlerde Robert Redfort’u seslendirmiştir. Günümüzde de çeşitli yapımlarda seslendirme yapmaya devam etmektedir.
 • Reklam filmi seslendirmesi yapan oyuncu bazı reklam filmlerinde kendisi de yer almıştır. Seslendirdiği ve yer aldığı reklam filmleri arasında Bp, Filli Boya, Çaykur, Ziraat Bankası, Nestle ve Anadolu Bank reklamları vardır.

1970-2008 yıllarında Ankara, İstanbul ve Adana Devlet Tiyatroları’nda oynanan tiyatro oyunlarında aktif olarak rol almıştır. Oyuncu son olarak 2008 yılında Rita’nın Şarkısı isimli oyunda yer almıştır. Sinema filmlerinde ve dizilerde günümüzde de rol almaya devam etmektedir.

Çetin Tekindor Aile Hayatı

Usta oyuncu, ressam ve oyuncu Zerrin Tekindor’la bir evlilik yapmıştır. Bu evlilikten 1989 yılında Hira isimli bir oğulları olur. Çift daha sonra boşanır. Zerrin Tekindor’la tekrar evlenseler de bu evlilikte uzun sürmez. Usta oyuncu boşanması sonrası tekrar evlenmez. Aydın isimli bir erkek kardeşe sahip olan Tekindor’un Ayça Tekindor isimli şarkıcı yeğeni vardır.

Umarım “Çetin Tekindor Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz, “Sanat” alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilere de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler