Çarşamba, Nisan 10, 2024

Çalışanlarınızın Verimliliğini Arttırmanın 8 Yolu

Pek çok patron ve işveren çalışanlarının verimsizliğinden şikayet eder durur. Onların işlerini yeterince iyi yapmadıklarını, işlerine sahip çıkmadıklarını ve isteksiz çalıştıklarını düşünür. Fakat, çalışanlarının verimliliğini arttırmak için neler yapabileceği ile ilgili pek de kafa yormaz. Onların çalışmasını, mütemadiyen çalışmasını ve bu sayede daha çok para kazanmayı hedefler.

İçerik gizle

Elbette bir işverenin daha çok kazanma arzusu olacaktır ve bu normaldir. Ama bunun için çalışanlarının verimliliğini arttırmalı ve uygun çalışma şartları hazırlamalıdır. İşte bu yazımız, pek kıymetli, çok değerli patronlara ve işverenlere gelsin.

1-) Çalışanlarınızı Spor Yapmaya Teşvik Edin
Spor yapan insanların beyin hücreleri çok daha hızlı çalışacak ve yeni fikirler üretmeye daha yatkın olacaklardır. Çalışanlarınız için iş yerinizde koşu bandı ve bisiklet gibi basit spor aletleri bulundurmayı hiç düşündünüz mü? Bu onların hem stresten ve sağlık problemlerinden korunmasına yardımcı olacak, hem de verimliliklerini arttıracaktır. Hatta mesai saatleri içinde yarım saatlik yürüyüşlere çıkmalarına bile izin vermelisiniz.
2-) Toplantıları Açık Havada Yapın

Açık hava toplantısı
Projeksiyon aleti ve bilgisayar gibi cihazların gerekmediği, sadece konuşma ve istişare gerektiren toplantıları sabah saatlerinde, eşofmanlarınızla yürüyüş esnasında yapmayı hiç düşündünüz mü peki? Bu tür toplantıları, şöyle bol oksijenin olduğu bir deniz kenarında veya doğayla iç içe bir mekanda buluşarak yapın. Faydasını ve verimliliğini emin olun göreceksiniz.

3-) Esnek Çalışma Saatleri Koyun
Esnek çalışma saatleri ile çalışanlarınızı biraz daha rahatlatıp, özgürleştirerek çalışmayı hiç düşündünüz mü? Çalışanlarınızın mutlu olması ve işlerini severek yapmalarını istiyorsanız, onları robot gibi görmekten vazgeçin ve onların taleplerini de değerlendirmeyi asla ihmal etmeyin. Hem işlerini düzgünce yaptıktan sonra hangi saatlerde çalıştıklarının ne önemi var ki?
4-) İş Yerinde Oyun Masaları Bulundurun

Masa tenisi
Bilardo, langırt ve masa tenisi gibi oyun masaları ile çalışanlarınızın, mola saatlerinde stres atmaları, emin olun onların iş verimliliğinin artmasını sağlayacaktır. Korkmayın deneyin.

5-) Masaj Koltuğu Koyun
Masaj koltuğu ile 10 dakikalık bir masaj, çalışanlarınızın stres seviyelerini düşürecek, uyuşukluklarını giderecek ve birçok sağlık problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede de iş verimleri artacak, siz de bu durumdan memnun olacaksınız.
6-) Tatil Ödüllü Yarışmalar Yapın

Tatil ödülü
Çalıştığınız sektöre uygun olarak, çalışanlarınızın verimliliğini arttıracak küçük yarışmalarla, haftanın elemanı gibi etkinliklerle hem onların verimliliğini iki kere arttırabilirsiniz. Hem yarışarak, hem de güzel bir Pazar günü tatili ile iş verimliliklerini arttırmaya yardımcı olmak istemez misiniz? Yılda en az bir kere, sizin de katılacağınız bir hafta sonu pikniği, keyifli bir yat turu gibi etkinlikler de düzenleyebilirsiniz.

7-) Onlarla Samimi Olun
Çalışanları ile daha yakın ilişkiler kuran işverenler, her zaman daha çok sevilir. Sevilen bir adam olmak ve insanların sizin için çalışması, somurtuk bir patrona göre çok daha farklı olacaktır elbette. Çalışanlarınızla seviyeli ama samimi ilişkiler kurun. Gerektiğinde onlarla şakalaşın ama seviyesini ayarlamayı da unutmayın.
8 -) Sürpriz Molalar Verin
Çalışanlarınızı memnun edecek küçük molalar, onların verimliliğini arttıracaktır. Sıcak yaz günlerinde bir dondurma molası, soğuk kış günlerinde kısa bir kahve arası, mevsimine uygun meyve ikramı ile sürpriz molalar vermek, onların size olan sevgilerini de, verimliliklerini de arttıracaktır.

Burada saydığımız yöntemler biliyorum ki pek çok patrona ters ve aykırı gelecek. Çalışanlarının bütün bunları suiistimal edeceği düşüncesine kapılacaklar. Fakat siz yine de cesur olun ve bütün bunları uygulayın.

İş verimliliği

Çalışanlarınız ilk başlarda suiistimal eğiliminde bulunsa da, yavaş yavaş uyum sağlayacak ve bu yeni çalışma ortamlarına adapte olacaklardır. Bugüne kadar bildiğinizi okudunuz da ne oldu sanki? Bir de medeni tutumlar ve aykırı yöntemlerle çalışanlarınıza yaklaşmayı deneyin ve sonuçlarını görün.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Elaman diyolugu çalışanlardan verim almak için okunması gereken bir yazı .

  2. günümüzün yoğun hayat şartlarında çalışma verimliğini artırmak ve çalışanlara gerekli motivasyonu aşılamak gerçekten zor bir mesele..

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler