BEYİN NEDİR?

2830
beyin

Beyin; kafatasının içinde beyin zarı ile örtülü, iki yarımküre biçiminde, sinir kütlesinden oluşan duyu ve bilinç merkezlerinin bulunduğu organdır. “Beyin nedir” sorusunun sözlükteki karşılığı bu cümledir. Ama  biliyoruz ki; beyni birkaç kelimeyle açıklamak imkansızdır. Yıllardır incelenen ve günümüzde de birçok çalışma ve incelemeye konu olan beyin, halen gizemini korumaktadır. Jöle kıvamında, aynı harita gibi birçok girinti ve çıkıntılı yapısı olan yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığındaki bu organ, nasıl oluyor da hem vücudumuzu yönetip , hem de kişiliğimizi oluşturuyor?

İnsanları, hayvanlardan ayıran esas organdır beyindir. Hayvanlarda beyin, doğmadan önce gelişiminin çoğunu tamamlar. Aynen bir tayın doğumdan hemen sonra ayağa kalkıp yürümeye çalışması gibi, hayvanlar beyinleri zaten programlanmış ve hazır halde doğarlar. İnsanlar da ise bu gelişim yıllarca sürmektedir. Biz insanların, doğduğumuzda sahip olduğumuz bir takım reflekslerimiz (arama refleksi, emme refleksi, yakalama refleksi) bile hayata tek başına tutunabilmemiz için yeterli değildir.

beyin-nedir-1 BEYİN NEDİR? Sinir hücresi olarak bildiğimiz nöronlar, sinaps denilen bağlantı noktalarıyla birbirine bağlanmaktadırlar.  Yeni doğan ve erişkinlerdeki nöron sayıları hemen hemen aynıdır. Beynin gelişimi nöron sayısıyla ilgili değil, nöronlar arasındaki bağlantılarla ilgilidir.

beyin-nedir BEYİN NEDİR? Yenidoğanda nöronlar arası bağlantı yok denecek kadar azdır. Fiziksel ve duygusal uyarımlar sonrasında iki yaşındaki bir bebekte sinapsların sayısı yüz trilyonu geçmiştir. Bu yetişkin beynindeki sinaps sayısının iki katıdır. Zamanla beyindeki bu fazla sinapslardan kullanmadıklarımız budanarak kaybolur. Kalanlar ise iyice güçlenmeye devam eder. Buna bir örnek verelim; çok yakın bir arkadaşınızın veya akrabanızın bebeğini düşünün.  Bebek, birkaç sık görüşme sonrasında sizi her gördüğünde; gülücükler saçmaya, kucağınıza gelmeye, hatta sizinle oynamaya başlayacaktır. Bu görüşmelere bir süreliğine ara verdiğinizde ve aylar sonrasında bebekle bir araya geldiğinizde ise sizi tanımaz, ağlar ve sizden kaçar. Yani sizinle ilgili sinapslar budanmıştır.

Peki bu gelişim sadece iki yılla sınırlı mı? Tabi ki hayır. Beynin gelişimi yirmibeş yaşına kadar devam eder. Bu yaştan sonra ise çevresel faktörler  yani yaşadıklarımız, gördüklerimiz, okuduklarımız kısacası deneyimlerimiz, beyni değiştirmeye devam eder.  Ancak bu değişimler kalıcıdır.

Son olarak şunu söyleyebiliriz: Beynimiz aynı ağırlıkta, aynı şekilde, aynı dokuya ve hücrelere sahip olabilir. Ama genetik faktörler, sahip olduğumuz kültür, ailemiz, arkadaşlarımız, eğitimlerimiz, gördüklerimiz, okuduklarımız, tattıklarımız ve hissettiklerimiz kısacası; yaşadıklarımız her beyni mikroskopik olarak farklılaştırır. İşte bizi biz yapan da budur…

Bir önceki yazımız olan Beyin Sağlığını Korumanın 8 Yolu başlıklı makalemizde Beyin Gücü, Beyin Gücünü Arttırmak ve Beyin Sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. İnsanoglu ne kadar araştırma yaparsa yapsın ulaşamayacağı tek gerçek bilgi BEYİN olarak kalacak bence. Çünkü tüm fonksiyonları tek tek hesaplayan bu mekanizmayı çözmek imkansız.

  2. Düşünsenenize 1,5 kilogramlık et parçası denilen şey, dünyanın yönetiminde tek söz sahibi. Yapay zeka diyorlar, bence insan zekası ile uğraşacak hiçbir kuvvet yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here