Salı, Haziran 18, 2024

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemi vücudu mikroplara, bakterilere ve virüslere karşı koruyan en önemli savunmadır.

Hastalıklara yakalanmamak için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, yeterli uyku ve stresten uzak durabilmek çok önemlidir.

Aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı, çok yağlı beslenme, hava kirliliği gibi birçok etken, “serbest radikal” denilen maddelerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Bu maddeler hücre içine girer ve hücrelerde hasara neden olarak kalp ve damar hastalıkları, kanser, diyabet, grip, nezle gibi rahatsızlıklara zemin hazırlar.

Yediğimiz birçok besinde bulunan antioksidanlar ise bu serbest radikalleri etkisiz hale getirip, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi, gündelik hayatta zinde kalmayı sağlamaktadır.

Peki, kış aylarına girdiğimiz bugünlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yemeliyiz?

Soğan ve Sarımsak: Sarımsak, halk arasında doğal antibiyotik olarak anılmaktadır. Ona bu özelliği veren ise içeriğinde bulunan, kükürtlü bir bileşik olan allisindir. Soğan ve sarımsak çok iyi birer antioksidan kaynağıdır ve kansere karşı koruma özelliğine sahiptir. Kötü kolesterolü ( Ldl ) düşürüp, iyi kolesterolü ( Hdl ) yükseltmektedir. İdrar söktürücü özelliği olan soğan, vücuttaki ödemin atımına yardımcı olmaktadır.

Bol antioksidan ve C vitamini !!!

Nar: Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan nar, tam bir antioksidan deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalıktan vücudumuzu korumaktadır. Yapılan araştırmalar narın anti-tümör etkisi olduğunu bu nedenle kansere karşı koruyucu olduğunu göstermektedir.

Turunçgiller: Çoğu kişi soğuk algınlığı sonrasında C vitamini alır. Çünkü bağışıklık sisteminizin oluşmasına yardımcı olmaktadır. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini çoğalttığı düşünülmektedir. Bunlar enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarıdır. Greyfurt, portakal, mandalina, limon, misket limonunu doğru miktarlarda tüketmek önemlidir. Vücut bunu üretmediğinden veya depolamadığından, sağlığınız için günlük C vitamini gerekir.Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?Yoğurt: Probiyotikler veya yoğurtta bulunan “Canlı aktif kültürler”, bağırsak ve bağırsak yollarını hastalıklara neden olan mikroplardan uzak tutan sağlıklı bakterilerdir. Ek formda olsalar da, Avusturya Viyana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, günlük 200 gram yoğurt tüketilmesinin bağışıklığın artırılmasında etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Zencefil: B3, B6 vitaminlerini ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir. Modern ve geleneksel tıp bu besini ve baharatını sıkça kullanmaktadır. Zengin içeriğiyle birçok hastalığa iyi gelen zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirmektedir. Son araştırmalarına göre zencefil kronik ağrının azalmasına ve kolesterol düşürücü özelliklere sahip olabilmektedir.

Proteini ihmal etmeyin!

Doku yapımı ve onarımındaki güçlü etkileri nedeniyle proteinlerin günlük beslenmeden eksik edilmemesi gerekir. Enfeksiyon geçirildiği dönemlerde, protein kaynaklarının yeterli tüketilmesi çok önemli. Özellikle süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar proteinlerin en iyi kaynağı arasında.

Sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle…

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Diyetisyen Yaprak Demir
Diyetisyen Yaprak Demir
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

7 YORUMLAR

 1. Hüseyin GÖLET

  Kış geldi herkes c vitamini için mandalina ve portakala sarılacak. Ama en çok c vitamini maydanozda vardır. Aklınızda bulunsun. Maydanoz suyunu öneririm Grip için birebir

 2. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bize hep c vitaminini söylediler. Fakat mevsime göre meyve tüketimi bağışıklık sisteminin asıl ilacı imiş.

 3. Bağışıklık sistemi çöktüğünde insanın çöküşü başlıyor. Her türlü meyve içinde vitamin deposu olduğu konusu var. Ama neyi ne zaman yemesi gerektiği bilmek gerekiyor. Tek derdimiz bu.

 4. Kış aylarında en büyük kurtarıcı benim bildiğim soğan ve sarımsaklı yiyeceklerin tüketilmesidir. Çünkü her ikisi içinde doğal antibiyotik sözü kullanılır. Zira sarımsak daha ön planda gelmelidir. Kış meyveleri portakal ve mandalinayı söylemeye bile gerek yok.

 5. Habibe GÜNGÖR

  Meyvaları tüketirken antioksidan alımını fazla abartmamak gerekiyor. Çok fazlası zarar oluyor. Sonra başka bir yerden hastalık vurmasın.

 6. Beslenme kuralları arasında üç beyazdan uzak durmak ilkesini yapınca sorun olmaz bence. Tuz, Şeker ve Un bu üç beyaz insanlara yemek konusunda en çok zarar veren maddelerdir.

 7. Bağışıklık sistemini güçlendirmek özellikle kış aylarında çevresel faktörlerin bizi etkilemesi sonucu grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak için dikkat çektiğimiz bir konudur.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler