10 Parmağında 10 Marifet Meyvemiz Nar

10 parmağında 10 marifet

Nar antik çağlarda değişik hastalıklara şifa olarak kullanılmıştır. Ayurveda tıbbında “eczane bitki” olarak anılan nar, eski dönemlerde aft, ishal, ülser ve kuvvet verici olarak kullanılmıştır.

Antioksidan Etkisi

Nar suyunun ve çekirdek ekstrelerinin, kırmızı üzüm ve yeşil çaydan 2-3 kat fazla antioksidan etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda narın prostat kanser hücrelerinin yayılmasını, çoğalmasını ve tümörün büyümesini güçlü bir şekilde baskıladığını göstermiştir.

blank

Diğer Etkileri

Hiperlipidemili (kandaki yağ miktarının artışı) tip 2 diyabetiklerdeki bir pilot çalışma narın, kolesterol emilimini azalttığı, kolesterolün dışkı ile atılımını artırdığı, kolesterol metabolizmasında rol oynayan enzimlere yararlı etkiler gösterdiği bulunmuştur. Aynı çalışmada total ve LDL kolesterol (kötü kolesterol) düzeyinde anlamlı azalma olduğu saptanmıştır.
àHipertansiyonlu (yüksek tansiyon) hastalarda narın tansiyonu düşüren ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etki söz konusudur.
àAkciğer hücrelerinde narın doza bağımlı bir şekilde kanser hücresi yaşam süresini azalttığı gösterilmiştir.
àMeme kanseri hücrelerinin çoğalmasını, tümör büyümesini baskıladığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.
àDiyabetik hastalarda insülin duyarlılığında anlamlı olarak düzelme sağlamıştır.
àKilolu insanlarda yapılan bir araştırmada 28 gün süreyle tablet şeklinde nar ekstresi verildiğinde hiçbir yan etkisi veya olumsuz kan ve idrar laboratuvar değeri bildirilmemiştir.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz